Nu tyder alt på, at der i løbet af weekenden bliver gravet efter de to hunde, der forsvandt ind i en rævegrav søndag 5. januar.
Ifølge sn.dk har Kystdirektoratet torsdag eftermiddag givet tilladelse til, at der kan graves i skrænten. Tilladelsen er endda givet øjeblikkeligt, selvom der plejer at være en klagefrist på fire uger i den slags sager, men det har man heldigvis ønsket at se stort på i denne situation.
Tilladelsen betyder dog ikke, at man bare umiddelbart kan sætte en masse maskiner ind og begynde at grave. For det er stadig en farlig opgave, og det kræver noget planlægning at grave i skrænten uden at risikere ulykker.
Lars Schønning fra Egebjerg Entreprise udfører opgaven gratis, og han er fuldt ud klar over, at opgaven skal tænkes godt igennem.
– Der skal flyttes mange tons jord, og det er sindssygt farligt, hvis det hele skrider, siger Lars Schønning til sn.dk og fortsætter:
– Der skal graves et hul som nok bliver 16 meter bredt og 12 meter dybt. Det er meget kompliceret, men intet er umuligt.
Den endelige beslutning om påbegyndelsen af gravearbejdet bliver taget i dag, når entreprenør og lodsejer har kigget på fredningsbestemmelserne for området.
Fredag aften blev to hunde reddet fra en grævlingegrav. Det fortæller Trekantområdets Brandvæsen på Facebook
Mens vi må konstatere, at hundene i rævehullet på Sjælland, nok ikke klarede den, så kan vi her fortælle en historie om en hund, der gjorde
Vi har talt med Annette Dancker, der stadig holder modet oppe og håber at få hundene ud i live. Dog fortryder hun, at hun har været for flink fra starten af
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.