KLUMME: Vores hunde taler sammen

21-02-2022 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra vores februarnummer. Klummen er skrevet af Len Brøndum fra DKK's kreds 10

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Da min forrige hund, Alfredo, var hvalp, havde han en anden hvalp at lege med. Mange gange tumlede de lystigt rundt i leg, indtil de pludselig en dag stødte sammen. Et uheld, der resulterede i, at min hund blev meget sur og gal på sin førhen så gode ven. De kunne nu ikke være sammen mere.

Nuvel, jeg foreslog da min veninde, som havde Alfredos forrige ven, at vi gik ture sammen, men nu med to mindst meter imellem os, og langsomt forstod min hund, at det måske ikke helt var vennens skyld, at sammenstødet skete, og begge hunde blev igen trygge, og snart tumlede de igen rundt i leg.

Hvorfor nu denne historie?

Fordi jeg forstod, hvor vigtigt det er at prøve at forstå, at hunde også snakker sammen via signaler, og nogle gange skal have tid til tilgivelse.

Så, nu er jeg ved sagens kerne: Hvis man ikke har lyst til at træne på en hundeskole, hvor hundene tit er i snor og længe står det samme sted, og det ikke altid er tilrådeligt at slippe løs, eller det måske er svært at forstå hundenes signaler, eller man måske gerne vil give sin hund en oplevelse med artsfæller, så er her et lykkeligt tilbud:

Tag med på Kreds 10’s hundeskovture. Her kan du øve dig i hundesprog og opleve din hunds glæde ved at ”snakke” med artsfæller, og vi tobenede kan have glæde af at lære andre racer at kende.

Nu er det snart forår. Det dufter derude. Hundene vil elske at blive socialiseret med en baggrund af sol, strand og fællesskab.

Pote og logrende hale fra Alfine og flok.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Pas på poterne i frostvejret: Vejsalt er smertefuldt

28-11-2023 13:21, af Anne Cecilie Sohl

Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.

Hjælp til hundens angst for fyrværkeri

29-11-2023 10:00, af Anne Cecilie Sohl

Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt. 

"Aktive hunde er lykkelige hunde"

28-11-2023 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.  

Højsæson for den smitsomme kennelhoste

27-11-2023 09:37, af Anne Cecilie Sohl

Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.

OVERBLIK: Sådan lufter du hunden i kulden

15-01-2021 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Sjovt adventsløb for hund og ejer

29-11-2023 12:00, af Anne Cecilie Sohl

Har dig og din hund brug for at komme ud og bevæge jer efter en julefrokost, eller elsker du bare at bevæge dig med din hund? Så er Canicross adventsløbet i Mariager lige noget for dig.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet