Da min forrige hund, Alfredo, var hvalp, havde han en anden hvalp at lege med. Mange gange tumlede de lystigt rundt i leg, indtil de pludselig en dag stødte sammen. Et uheld, der resulterede i, at min hund blev meget sur og gal på sin førhen så gode ven. De kunne nu ikke være sammen mere.
Nuvel, jeg foreslog da min veninde, som havde Alfredos forrige ven, at vi gik ture sammen, men nu med to mindst meter imellem os, og langsomt forstod min hund, at det måske ikke helt var vennens skyld, at sammenstødet skete, og begge hunde blev igen trygge, og snart tumlede de igen rundt i leg.
Hvorfor nu denne historie?
Fordi jeg forstod, hvor vigtigt det er at prøve at forstå, at hunde også snakker sammen via signaler, og nogle gange skal have tid til tilgivelse.
Så, nu er jeg ved sagens kerne: Hvis man ikke har lyst til at træne på en hundeskole, hvor hundene tit er i snor og længe står det samme sted, og det ikke altid er tilrådeligt at slippe løs, eller det måske er svært at forstå hundenes signaler, eller man måske gerne vil give sin hund en oplevelse med artsfæller, så er her et lykkeligt tilbud:
Tag med på Kreds 10’s hundeskovture. Her kan du øve dig i hundesprog og opleve din hunds glæde ved at ”snakke” med artsfæller, og vi tobenede kan have glæde af at lære andre racer at kende.
Nu er det snart forår. Det dufter derude. Hundene vil elske at blive socialiseret med en baggrund af sol, strand og fællesskab.
Pote og logrende hale fra Alfine og flok.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling