Judasdyrene tilbage på Fyn for at bekæmpe mårhunde

07-10-2025 09:00, af Max Steinar

Seks steriliserede mårhunde med GPS-halsbånd er sat ud på Fyn. De spiller en nøglerolle i indsatsen for at holde den invasive art væk fra Østdanmark

Copyright Ridehesten.com
Judasdyret med navnet Rotbøll sættes på fri pote i det 60 hektar store vådområde Tåsinge Vejle, for om muligt at han ville finde sammen med en tæve. Det lykkedes et par uger senere. Foto: Max Steinar

I septembernummeret af HUNDEN kunne man læse den store reportage om skovløber Peter Bülow Hansen og hans dygtige labradorer, der sammen udgør frontlinjen i kampen mod mårhundene. Ved hjælp af såkaldte Judasdyr, steriliserede mårhunde med GPS-halsbånd, lokaliserer Peter og hundene vilde artsfæller, inden de når at få fodfæste på Fyn.

Nu begynder en ny sæson, og Judasdyrene er igen sat ud for at beskytte øen og resten af Østdanmark.

Seks Judasdyr slippes løs

I denne uge udsætter myndighederne seks steriliserede og GPS-mærkede mårhunde, tre hanner og tre hunner, på Fyn. Judasdyrene har siden foråret været på ”hotel” hos Aqua Ferskvandsakvariet i Silkeborg. Opholdet skal beskytte dem mod sommerens mark- og høstarbejde, som tidligere har kostet flere Judasdyr livet.

Nu er den værste risiko ovre, og dyrene skal igen i arbejde, fortæller Peter Bülow Hansen, der hen over vinteren fortsat har ansvaret for Judasdyrene og deres brug i bekæmpelsen af vilde mårhunde.

Strategisk udsætning tæt på kysten

Af sikkerhedshensyn kan Peter ikke oplyse præcise lokaliteter for udsætningen, men Judasdyrene placeres strategisk spredt ud over hele øen:

– Jeg sætter tre hanner og tre hunner ud. De er steriliserede, men med fuldt intakt kønsdrift og vil uophørligt forsøge at finde en mage. Derfor bevæger de sig hele tiden, forklarer Peter Bülow Hansen.

Udsætningen sker typisk tæt på kysten, hvor terrænet er mest oplagt for mårhunde og længst muligt væk fra den største dræber af Judasdyr på Fyn:

– Vi mister hvert år tre-fire Judasdyr på motorvejene. Især Svendborgmotorvejen er hård, siger Peter.

GPS-reflekser gør dem synlige

Judasdyrene bærer grå og sorte GPS-halsbånd med reflekser, som er tydelige, når man lyser på dem i mørke. Jægere, der sidder ved baitpladser for at skyde vilde mårhunde, vil kunne se halsbåndene klart gennem deres infrarøde natkikkerter.

Derfor opfordres jægerne til at undgå at skyde Judasdyrene og i stedet koncentrere sig om den vilde mårhund, som de følger. Skulle et Judasdyr alligevel blive ramt, vil Peter Bülow Hansen meget gerne have besked, så det kostbare GPS-udstyr kan genbruges.

Nye Judasdyr står klar

Arbejdet med Judasdyrene er konstant, og der er hele tiden nye kandidater klar til at overtage:

– Jeg har netop hentet en mårhundetæve, som er blevet steriliseret, vaccineret og har fået ormekur. Nu går hun på rekreation og karantæne i cirka 14 dage, inden hun også skal i arbejde som Judasdyr på Fyn, fortæller Peter.

Mårhunde stadig en trussel

At indsatsen er nødvendig, har den seneste tid tydeligt vist. Omkring 1. september blev der skudt en vild mårhund på Fænø, midt i september blev endnu en skudt på Helnæs, og for cirka to uger siden blev et par opsporet og dræbt ved Fåborg.

Judasdyrene er derfor et afgørende redskab i den fortsatte indsats for at beskytte Fyn og resten af Østdanmark mod den invasive art.

 

Læs også

Mai-Britt fandt livsglæden igen gennem sine labradorer

02-10-2025 14:45, af Karina Green Damsgaard

En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner

Fra panik til lettelse ved DM i schweissspor

16-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.

MISSION SUND – To ben & fire poter på fælles vægttabsrejse

08-09-2025 09:09, af Redaktionen

Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.