Jublende svensk vinder af dansk finale

18-08-2019 18:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var salukien Diego, der løb med BIS1 i Rønne søndag. Diego ejes af Lena Persson, der er stor fan af de danske udstillinger

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

BIS-finalen søndag på Bornholm stod i den grad i danskernes tegn. Hele syv af de 10 hunde var danske, og for første gang i mange år var der to danske nationalracer i finalen. Det var dansk/svensk gårdhund og den gamle danske hønsehund, som fuldendte finalens danske islæt.

Det var dog ikke nok til en dansk sejr. For ud af Sverige kom den smukke saluki Diego, der tog dommer Gunnar Nymann med storm.

Den erfarne danske dommer var dog ikke ene om at være bjergtaget. Det var Diegos ejer Lena Persson nemlig også. Ikke bare over at stå øverst på sejrsskamlen men også over at gøre det i Danmark, der betyder noget helt særligt for hende.

– Jeg elsker at komme til udstilling i Danmark, og derfor deltager vi også tit. Diego er blevet racevinder to eller tre gange og ligger også nummer et i år, siger hun og fortsætter:

– Udstillinger i Danmark er bare noget helt særligt. Der er en anden intimitet på danske udstillinger, og det er bare mere hyggeligt.

Med den ros til de danske udstillinger, kan vi godt unde Lena Persson og Diego at tage søndagens sejr langt herude i Østersøen.

 

Vi siger tak for en dejlig udstilling i Rønne, og hvor var det fantastisk at se, at så mange blev stående og fulgte begivenhederne i Store Ring på trods af, at øen ikke lige havde lyst at lege solskinsø i dag.  

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.

Fotos fra Bornholm er online

19-08-2021 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er der billeder fra Bornholm. Her får du linket til dem

En særlig roset

13-08-2022 16:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

 I godt seks år har BR Roset leveret rosetter til Dansk Kennel Klubs udstillinger. I dag havde ejer Betina Larsen en særlig roset til DKK

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green Damsgaard

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Frynseklinikken kommer til Bornholm

28-10-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag den 1. november og tirsdag d. 2. november kommer en af Dyreværnets mobile non-profit dyreklinikker, Frynseklinikken, til Bornholm. Formålet med foreningens to Frynseklinikker er at tilbyde hjælp til socialt udsatte borgeres kæledyr ud fra et ”betal-hvad-du-kan-princip”. Det er tredje gang, Frynseklinikken besøger Bornholm og tilbyder hjælp til de kæledyr, hvis ejer ellers har svært ved at få deres pelsede ven til dyrlægen

Søndagens Juniorhandler mesterskab afgjort

14-08-2016 15:45, af Tonya Bille Nielsen
Så åbnede søndagens store ring I Rønne på Bornholm – og i dag var Juniorhandling først på programmet.

Hund alene i snevejret

07-12-2010 15:45, af Anne Kristine Tollestrup
På Bornholm overlevede en lille hund et halvt døgn alene i det kolde snevejr.

Lidt nemmere at rejse til Sverige og til Bornholm

14-04-2012 08:12, af Tine Luther
Det er atter muligt at foretage transitanmeldelse af sin hund via internettet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.