BIS-finalen søndag på Bornholm stod i den grad i danskernes tegn. Hele syv af de 10 hunde var danske, og for første gang i mange år var der to danske nationalracer i finalen. Det var dansk/svensk gårdhund og den gamle danske hønsehund, som fuldendte finalens danske islæt.
Det var dog ikke nok til en dansk sejr. For ud af Sverige kom den smukke saluki Diego, der tog dommer Gunnar Nymann med storm.
Den erfarne danske dommer var dog ikke ene om at være bjergtaget. Det var Diegos ejer Lena Persson nemlig også. Ikke bare over at stå øverst på sejrsskamlen men også over at gøre det i Danmark, der betyder noget helt særligt for hende.
– Jeg elsker at komme til udstilling i Danmark, og derfor deltager vi også tit. Diego er blevet racevinder to eller tre gange og ligger også nummer et i år, siger hun og fortsætter:
– Udstillinger i Danmark er bare noget helt særligt. Der er en anden intimitet på danske udstillinger, og det er bare mere hyggeligt.
Med den ros til de danske udstillinger, kan vi godt unde Lena Persson og Diego at tage søndagens sejr langt herude i Østersøen.
Vi siger tak for en dejlig udstilling i Rønne, og hvor var det fantastisk at se, at så mange blev stående og fulgte begivenhederne i Store Ring på trods af, at øen ikke lige havde lyst at lege solskinsø i dag.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
I godt seks år har BR Roset leveret rosetter til Dansk Kennel Klubs udstillinger. I dag havde ejer Betina Larsen en særlig roset til DKK
Meningerne om hundedommerne er ofte delte. Men mange af dem har en god portion humor med ind i ringene. En af dem er Tino Pehar fra Kroatien
18 beagleejere har i forbindelse med udstillingen på Bornholm holdt ferie sammen i Storløkke Feriepark. Det er blevet en tradition, der vokser år for år
Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.
For første gang nogensinde stillede en parson russell terrier op i brugshundeklassen, og den fine svenske hund endte med at blive Bedst i Racen
Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.