Jublende svensk vinder af dansk finale

18-08-2019 18:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var salukien Diego, der løb med BIS1 i Rønne søndag. Diego ejes af Lena Persson, der er stor fan af de danske udstillinger

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

BIS-finalen søndag på Bornholm stod i den grad i danskernes tegn. Hele syv af de 10 hunde var danske, og for første gang i mange år var der to danske nationalracer i finalen. Det var dansk/svensk gårdhund og den gamle danske hønsehund, som fuldendte finalens danske islæt.

Det var dog ikke nok til en dansk sejr. For ud af Sverige kom den smukke saluki Diego, der tog dommer Gunnar Nymann med storm.

Den erfarne danske dommer var dog ikke ene om at være bjergtaget. Det var Diegos ejer Lena Persson nemlig også. Ikke bare over at stå øverst på sejrsskamlen men også over at gøre det i Danmark, der betyder noget helt særligt for hende.

– Jeg elsker at komme til udstilling i Danmark, og derfor deltager vi også tit. Diego er blevet racevinder to eller tre gange og ligger også nummer et i år, siger hun og fortsætter:

– Udstillinger i Danmark er bare noget helt særligt. Der er en anden intimitet på danske udstillinger, og det er bare mere hyggeligt.

Med den ros til de danske udstillinger, kan vi godt unde Lena Persson og Diego at tage søndagens sejr langt herude i Østersøen.

 

Vi siger tak for en dejlig udstilling i Rønne, og hvor var det fantastisk at se, at så mange blev stående og fulgte begivenhederne i Store Ring på trods af, at øen ikke lige havde lyst at lege solskinsø i dag.  

Læs også

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

DKK inviterer til hundefest i Rønne

15-08-2024 12:27, af Anne Cecilie Sohl

Hunde i alle afskygninger fra baby- til veteranklasse indtager Rønne Stadion Nord denne weekend den 16.-18. august til den årlige bornholmske hundeudstillingsfest. Så selvom skoleferien er slut, så forlæng feriefølelsen og ta’ hele familien med til tre herlige dage til årets hyggeligste hundeudstilling – og din hund er selvfølgelig også meget velkommen.

Så er der billeder fra Bornholm

28-06-2023 10:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Tak for en fantastisk weekend på Bornholm. Nu er billederne klar

Logrende kærlighed og pelset festivitas på Bornholm

06-08-2025 14:31, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.

Udstilling Bornholm: Meget mere end hunde

12-08-2022 10:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvejer du at lægge vejen forbi hundeudstillingen i Rønne, så er det en god ide at have lidt sparepenge med. Der er nemlig masser af fristelser for hundemennesker

Pas på bornholmske larver

01-08-2016 11:09, af Kasper Larsson
Endnu en gang plager den giftige fyrreprocessionsspinderlarve solskinsøen. Skal du til Bornholm i ferien skal du derfor være ekstra opmærksom på din hund og hvad den putter i munden – det kan nemlig være fatalt, hvis hunden får fat i en fyrreprocessionsspinderlarve.

Alonso gjorde det igen

17-08-2015 10:59, af Tine Luther
Søndagens vinder ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm blev bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso.

Bornholm: Fra færge til filmen

17-08-2019 11:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At tage på hundeudstilling kan bringe meget med sig. Det kan Berit Vejlgård skrive under på

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund