Jubilee: Hundenes grimme ælling

20-01-2020 15:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En siberian husky blev droppet af sin opdrætter på grund af dens særprægede udseende. Nu er Jubilee blevet en verdensstjerne på internettet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Husky House

Når man er vokset op i H.C. Andersens land, er det svært ikke at tænke på den kære grimme ælling, hver gang man læser en historie, der tilnærmelsesvis mider om det fine eventyr. Derfor havde vi også svært ved at holde vores tanker fra eventyret, da vi læste om Jubilee, en amerikansk siberian husky.

Jubilee har ikke det samme stolte ansigt som huskyen ellers er kendt for at have. Hendes hoved ser ud til at være trykket en smule sammen og øjnene ser mere sørgmodige end stolte ud.

Netop det særprægede udseende fik hendes tidligere ejer til at droppe hende, da denne ikke mente at kunne sælge hende på grund af udseendet.

Heldigvis er det ikke alle mennesker, der deler den tidligere ejers mening. For hundens usædvanlige udseende har givet hende fans i hele verden.

Det sker efter Husky House i New Jersey, internatet hvor Jubilee blev afleveret, har postet flere billeder af og historier med hunden.

Nu har dens internetpopularitet også givet pote i den virkelige verden, da Jubilee endelig har fundet et nyt hjem, hvor der er plads til en husky som Jubilee.

Og mens hundens popularitet er steget til uanede højder, er der absolut ingen der ved, hvem den tidligere ejer er.

Læs også

En fortælling om fællesskab og passion

04-03-2024 14:00, af Anne Cecilie Sohl

I 1994 tog Dansk Polarhundeklub, dengang kendt som "Den Danske Siberian Husky Klub", de første skridt mod at etablere træningsaktiviteter i Nørlund Plantage. Det var begyndelsen på en rejse, der ville forme en stærk tradition og et dedikeret fællesskab omkring polarhunde og deres passionerede ejere.

Siberian Husky ramt af skud

04-02-2024 15:07, af Anne Cecilie Sohl

Torsdag  formiddag fik et hundeejer-par i Arden sig et grimt chok. Deres 10 år gamle Sibirian Husky, King, måtte pludselig aflives, efter den var blevet ramt i ryggen af to hagl. 

Mysteriet om huskyens blå øjne

24-09-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De smukke blå øjne er kendetegnende for racen siberian husky. Nu ved man, hvor den blå farve stammer fra

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet