Jagthund reddet af kloak-tv efter halvandet døgn i drænrør

14-11-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jagthunden Mille sad fast sammen med en ræv i halvandet døgn, indtil den blev fundet af et fjernstyret kamera fra kloakservicefirma

Copyright Ridehesten.com
Foto: Henrik Poulsen, FKSSlamson A/S

36 timer. Så længe sad den godt treårige tyske jagtterrier Mille fast i et regnvandsrør, inden hun blev fundet af det lokale kloakfirma. Grunden til, den unge hund havde forvildet sig derind var, at hun havde jagtet en ræv og åbenbart ikke havde tænkt sig at give op.

Det hele startede i torsdags klokken 11, da Mille forsvandt fra en jagt med sin ejer Vagn Damgaard Knudsen. De to havde været på jagt ved Ørritslevgaard lidt nordvest for Søndersø, da Mille fik kontakt med en ræv, som flygtede med den ivrige jagthund lige i halen. Og så var de væk. Det skriver blandt andre Randers Amtsavis.

- Jeg søgte rundt på marken, men den var væk. Ved en mose var der to regnvandsrør, og den var ikke set andre steder, så det kunne kun være der, de var løbet ind, fortæller Vagn Damgaard Knudsen.

- Normalt kan de ikke gå ned i de rør, for de er fyldt med vand, men på grund af den tørre sommer, er rørene helt tørre. Om eftermiddagen åbnede jeg alle brønddæksler i området, for at der kunne komme ilt ned i rørsystemet og åbne en flugtvej, men hun kom ikke ud, siger Vagn Damgaard Knudsen.

Den ulykkelige hundeejer satte sig til at lytte efter hunden. Hele natten sad han og lyttede, indtil han fredag morgen meldte hunden savnet ved politiet. Han kunne dog ikke slippe tanken om regnvandsrørene. Derfor valgte han at kontakte en tv-operatør i et kloakfirma i Svendborg. Han kom frem til noget usædvanlige opgave. Efter noget tid opdagede han nogle øjne cirka 250 meter inde i rørene. Det viste sig, at Mille sad derinde sammen med ræven.

5-6 timer og en masse hårdt arbejde senere var Mille og ræv befriet.

Læs hele den fantastiske historie her

Læs også

Stjålet retriever fundet på plejecenter

20-11-2023 20:47, af Anne Cecilie Sohl

Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.

Husk det nu: EDS er lige på trapperne

24-03-2023 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

European Dog Show bliver et af de største hundearrangementer på dansk grund nogensinde. Skal din hund være en del af dette, så er det ved at være tid til at tilmelde den

BLOG: Skal din hund være vores eksamenshund

29-06-2022 08:32, af Vivian Birlie

Din hund får 6-8 gange gratis zoneterapi, hvis vi vælger jer ud.

Genkender du denne hund?

30-10-2023 20:37, af Anne Cecilie Sohl

Syd- og Sønderjyllands Politi har fundet en tæve på Sønderborgvej i Tumbøl i Aabenraa Kommune.

Gaben gør flokken mere opmærksom på farer

15-06-2022 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forsker Andrew Gallup har samlet den forskning, der er om det at gabe, og han har fundet ud af nogle ret interessante ting om den smittende kropsfunktion

Vindere af konkurrencen er fundet !

15-03-2013 15:06, af Simone Strandet Sørensen
Så er de to heldige vindere, af konkurrencen sponsoreret af Orbiloc, fundet.

OPDATERING: Mor genforenet med hvalpe

06-09-2021 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har fået indleveret en tæve, som har født hvalpe inden for den sidste uge. Hvalpene er nu fundet

Hund forsvundet. Løsesum krævet

15-08-2019 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Midt i sorgen over, at familiens hund er forsvundet, har familien modtaget opkald, hvor en aggressiv, anonym mand kræver 5000 kroner for oplysninger om hunden

Hund fanget to uger på norsk fjeldhylde

26-10-2011 12:12, af Tine Luther
En norsk elghund, der forsvandt for to uger siden under jagt, er nu fundet i live.

Død kamphund burde koste 10.000 kroner i bøde

12-04-2011 15:16, af Anne Kristine Tollestrup
Dansk Kennel Klub mener, at ejeren af den kamphund, der blev fundet død af en forbipasserende i sidste uge ved et rensningsanlæg i Frederikssund, skal modtage en bøde for uansvarligt hundehold. Hunden var ikke efterlyst, og var død på mystisk vis.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.