36 timer. Så længe sad den godt treårige tyske jagtterrier Mille fast i et regnvandsrør, inden hun blev fundet af det lokale kloakfirma. Grunden til, den unge hund havde forvildet sig derind var, at hun havde jagtet en ræv og åbenbart ikke havde tænkt sig at give op.
Det hele startede i torsdags klokken 11, da Mille forsvandt fra en jagt med sin ejer Vagn Damgaard Knudsen. De to havde været på jagt ved Ørritslevgaard lidt nordvest for Søndersø, da Mille fik kontakt med en ræv, som flygtede med den ivrige jagthund lige i halen. Og så var de væk. Det skriver blandt andre Randers Amtsavis.
- Jeg søgte rundt på marken, men den var væk. Ved en mose var der to regnvandsrør, og den var ikke set andre steder, så det kunne kun være der, de var løbet ind, fortæller Vagn Damgaard Knudsen.
- Normalt kan de ikke gå ned i de rør, for de er fyldt med vand, men på grund af den tørre sommer, er rørene helt tørre. Om eftermiddagen åbnede jeg alle brønddæksler i området, for at der kunne komme ilt ned i rørsystemet og åbne en flugtvej, men hun kom ikke ud, siger Vagn Damgaard Knudsen.
Den ulykkelige hundeejer satte sig til at lytte efter hunden. Hele natten sad han og lyttede, indtil han fredag morgen meldte hunden savnet ved politiet. Han kunne dog ikke slippe tanken om regnvandsrørene. Derfor valgte han at kontakte en tv-operatør i et kloakfirma i Svendborg. Han kom frem til noget usædvanlige opgave. Efter noget tid opdagede han nogle øjne cirka 250 meter inde i rørene. Det viste sig, at Mille sad derinde sammen med ræven.
5-6 timer og en masse hårdt arbejde senere var Mille og ræv befriet.
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
European Dog Show bliver et af de største hundearrangementer på dansk grund nogensinde. Skal din hund være en del af dette, så er det ved at være tid til at tilmelde den
Din hund får 6-8 gange gratis zoneterapi, hvis vi vælger jer ud.
En bjergvandrer og hans hund blev den 19. august i år meldt savnet. Først i slutningen af oktober fandt man dem igen i bjergene i Colorado, hvor hunden sad trofast ved sin ejers side.
Den spektakulære kidnapningssag fra Norge, hvor en 68-årig milliardærfrue er forsvundet, kan nu komme tættere på en opklaring takket være en hund
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse