Hundeslagsmål er et mareridt for alle hundeejere

25-05-2017 13:03, af Anne Ekenberg

Hunde, der bider andre hunde, er et mareridt for alle, der er indblandet. Som hundeejer er du altid ansvarlig for din hund, og selv små bid kan give skader, som altid bør tjekkes af en dyrlæge

Copyright Ridehesten.com

De fleste hunde fungerer godt sammen, men selv den sødeste hund kan blive irriteret på en anden hund. Slagsmål mellem hunde kan opstå i hjemmet og mellem allerede hundevenner, som eksempelvis konkurrerer om en godbid eller hierarki. Men slagsmålene kan også nemt opstå mellem hunde, som aldrig har mødt hinanden før.

Som hundeejer har du altid det fulde ansvar for din hund, og de skader den forvolder. En slåskamp mellem hunde kan blive dyrt, hvis din hund såre en anden hund. For selv mindre sår kræver dyrlægebehandling. Lotta Möller fra Agria Dyreforsikring fortæller:

“Når en hund bider, så bruger den sine store, spidse hjørnetænder. Tænderne gennembore huden, og derefter flår hunden hudlagene fra hinanden. Det kan resulterer i en lomme mellem overhuden og underhuden, som kan give en infektion. Derfor kræver selv små skader dyrlægebehandling.”

Alvoren af skaden afhænger af, hvor stor såret er. Ved slemme bid på f.eks. hundens bryst kan hundens lunger kollapse. Det er en yderst kritisk situation, da hunden ikke kan trække vejret selv. Ved så voldsomme skader er det vigtigt at kontakte dyrlægen med det samme, da det handler om minutter for hundens overlevelse.

“Huden under hundens mave er fin og tynd. Derfor kan et bid her have fatale konsekvenser for hunden såsom brok, indre blødninger, skader på tarmen og bughindebetændelse. Disse skader kræver akut dyrlægehjælp,” fortæller Lotta Möller.

Et bidsår bliver ofte syet og drænet af en dyrlæge. Desuden bliver behandlingen for det meste kombineret med antibiotika og instrukser af sårbehandling til ejer.

Forebyggelse af hundeslagsmål

-Lad ikke en løs hund hilse på en hund i snor. Kald din hund til dig.

-Allerede som hvalp er det en god ide at lade din hund interagere med andre hunde. På den måde vænner den sig til andre hunde, og vil vise et mere tolerant adfærd.

-Hvis du har en hund, som ikke bryder sig om andre hunde, så træk den væk, når du møder andre hunde på tur.

-Fjern madskåle og hundelegetøj, hvis der kommer hunde på besøg.

-Træn ofte lydighedstræning med din hund. Hvis din hund er lydig, vil den adlyde dig, også selvom den er ved at komme i slagsmål med en anden hund.

-Hvis en anden hund gør tegn til at angribe din hund, skal du stille dig foran din hund, som et skjold og sige “stop” til den fremmede hund.

-Hvis hundene allerede er i slagsmål, kan du tage din hund i bagbenene og løfte den væk. Pas på når du skiller dem ad, da du nødigt selv skal komme til skade.

Dette skal du gøre, hvis din hund har været i slagsmål

-Få den anden hundeejers kontaktinformationer. I Danmark er der en hundelov. Ifølge den har hundeejeren det fulde ansvar for sin hund, og det er lovpligtigt at have den ansvarsforsikret. Derfor er det vigtigt, at du tager hundeejerens fulde navn, adresse, CPR-nr. og telefonnummer. Det kan hjælpe dig i forhold til at få refunderet udgifterne til dyrlægeregningen.

-Er den anden hund kommet til skade, er det dit ansvar at afholde evt. udgifter.

-Tjek din hund med det samme efter slagsmålet, og ring til dyrlægen for at få en professionel vurdering. Der kan nemt opstå indre blødninger, som ikke kan ses med det blotte øje.

-Sørg for at give din hund positive oplevelser med socialt samvær med velfungerende hunde, kort tid efter hændelsen.

Læs også

Hver tredje hund er blevet bidt

16-01-2020 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Næsten hver tredje hund er blevet bidt af en anden hund eller havnet i slagsmål. Dette viser en undersøgelse, som Agria Dyreforsikring i Sverige har foretaget. Det er en ubehagelig oplevelse for både hund og ejer, og i mange tilfælde har hunden brug for akut dyrlægehjælp efter biddet

Hund aflivet af politiet efter knivstik

06-06-2019 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet

Hundepension i kæmpe shitstorm

13-11-2018 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er altid to sider af en sag. Det må være læren efter en hundepension i Sønderjylland i starten af måneden havnede i en voldsom shitstorm efter et hundeslagsmål på kennelen, der endte med at koste den ene hund livet

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Et liv med hunde fra barndomsdrøm til virkelighed

08-10-2025 07:00, af Redaktionen

60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde

Dog Run DK kickstarter landsdækkende løbsserie

05-10-2025 10:00, af Carina Bak Dinesen

Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

5 sjove måder at aktivere din hund på regnfulde efterårsdage

04-10-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?