Jeg har to hunde, en dværg schnauzer peber/salt, Chili og en italiensk mynde, Blixen på henholdsvis ni og 12 år. De har været til utrolig stor støtte i en mærkelig tid, hvor al almindelig levevis er sat ud af funktion. Mine små terapeuter. Jeg var i udlandet på familiebesøg og kom hjem i starten af marts da alt blev vendt på hovedet. Jeg gik i timer i en mennesketom Kastrup Lufthavn, da mit fly til Færøerne var forsinket. Vi vidste ikke, om vi fik lov til at komme hjem, og der var mange røster om, at grænserne skulle lukkes. Vi fik heldigvis et fly hjem sent om aftenen. Ved ankomsten til Færøerne gik vi igennem lufthavnen uden at se et menneske. Ikke engang tolderne turde se på os. De, der var kommet for at tage imod deres kære, stod udenfor og så på os med angst i øjnene.

Privatfoto Med denne oplevelse kørte jeg hjem til 14 dages ensom isolation. Jeg fik ikke engang mine voksne børn på besøg. De bragte mig varer til døren. 14 dage er utrolig lang tid på den baggrund og tankemylderet får let en ud af balance. En angst, som ikke har plaget mig, siden jeg var barn, truede, men der var mine hunde kærkomne terapeuter. De har altid været utroligt sensitive overfor min sindstilstand og holdt sig meget tæt til mig. Jeg er normalt dagligt i kontakt med mange mennesker, både kollegaer og gæster/kunder i vores galleri/grafikværksted, så det var en meget uvant ensomhed. Mit virke med kunst er en af de brancher, der er mest truet i øjeblikket og sikkert i lang tid fremover, så der er meget at bekymre sig om for mig, som i forvejen har let til ved at bekymre mig.
Så det har betydet rigtig meget for mit humør, at disse to kærlighedsbobler har holdt sig tæt til mig. Især Chili er god til at udtrykke sig og forlange dyb og langvarig øjenkontakt. Jeg skal bare se på hende og så smiler hun med hele kroppen.
Aldrig har de forlangt, at jeg skulle stå op, at få tur eller mad nu. Ikke sådan at forstå, at de ikke kommunikerer, de gør det bare meget høfligt og følger glade med på sene aftenture, når byen er mennesketom.
Hvis jeg ikke havde disse varme små sjæle hos mig, især i denne tid, var jeg blevet bims. Helt sikkert.
Her på Færøerne synes smitten ikke i øjeblikket at være til stede og vi vover os så småt at socialisere. Men det har været et langt forår hvor hundene og jeg at travet byen tynd, ofte alene, men også i selskab af venner der ligeledes er heldige at have hundeterapeuter.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Corona-pandemiens hjemmearbejde og isolation fik mange til at beslutte sig for at få hund i 2020. I DKK har det betydet en stigning i antallet af nyregistrerede hunde på ti procent - trods et fald i importer på ni procent. Sammenlagt er det den største stigning siden 2008
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.