En smuk schnauzer indtager forsiden af HUNDEN april. Billedet er taget af Jenny Johansson. Bladet starter en smule anderledes end andre blade. Indholdsfortegnelsen er nemlig kommet ind før lederen. Det skyldes, at lederen denne gang er Jørgen Hindses årsberetning, som fylder ret meget i forhold til den normale leder.
Mange kender nok journalisten Janni Petersen som en lidt hård kvinde, men når talen falder på hendes hund, så er hun blød som smør. Det kan man læse i vores serie Min hund og mig, hvor vi har mødt Janni Petersen og hendes beagle Donna.
Sammenholdet i hundeverdenen er noget, vi skal værne om. Så når der bliver afholdt et rallyarrangement med 168 tilmeldinger til støtte for VM i dogdance, så er det selvfølgelig noget, vi gerne vil have med i bladet. Du kan læse om det fine initiativ på side 26.
Og når vi nu er ved VM i dogdance, så har Emmy Marie Simonsen skrevet en rigtig fin artikel som optakt til dette mesterskab, der finder sted i Herning på samme tid som European Dog Show.
BOAS-graduering er en realitet, står der på side 36. Artiklen, som er skrevet af Helle Friis Proschowsky, handler om, at mops, engelsk- og fransk bulldog nu kan få vurderet deres vejrtrækning.
18. marts var der repræsentantskabsmøde i Odense. Det blev igen et fint møde, men der var også dråber af malurt i det ellers dejlige DKK-bæger. Læs om mødet på side 48.
DKK har støttet et speciale om forekomst af rævens lungeorm hos hunde i Storkøbenhavn. Du kan læse om specialet i dette blad.
Pia Rødvig Kristiansen var den eneste dansker, der var skør nok til at rejse til World Dog Show i Sao Paolo. Det fortæller hun om i en fin artikel, hvor hun også afslører, at hun glæder sig til European Dog Show i Herning.
Vi har også fået to nye øjenpaneldyrlæger. Du får en præsentation af Marie Runøe og Gitte Uhd Sørensen.
Anne Egede har skrevet en bog om hundeopdræt, parring, drægtighed og fødsel, og vi har fået Birgit Seloy yil at anmelde bogen, og hun er svært begejstret.
Vi var også begejstrede, da vi sidste år læste en fremragende artikel om falkejagt i Danmark i bladet Jagthunden. Vi har fået lov at bringe artiklen i HUNDEN også, og det er virkelig en dejlig læseoplevelse, der venter i den artikel.
Og så har vi givet klummesiden til Lotte Höhrmann, som fortæller om alt det spændende K9, man kan glæde sig til ved EDS.
Alt i alt et godt og varieret blad, som vi håber, I vil tage rigtig godt imod.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Denne uges fredagsquiz er lidt anderledes, da den omhandler fire hunde. Anledningen er, at Magasinet HUNDEN udkommer i næste uge med et raceportræt af de belgiske hyrdehunde. God fornøjelse
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
Siden 1895 har DKK haft tilknytning til Tivoli i København, og igennem mange år har DKK og Tivoli sammen afholdt Hundens dag, hvor gæsterne kan medbringe deres firbenede venner i den gamle forlystelseshave.
Julen er fyldt med dufte og smag, og mange hundeejere vil gerne lade deres firbenede familiemedlem være en del af hyggen. Med hjemmelavede julesnacks kan du forkæle hunden med noget lækkert, der samtidig er sundt og sikkert
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.