Kræft er den hyppigste dødsårsag herhjemme. Derfor satte TV 2 for sjette år i træk fokus på sygdommen med Knæk Cancer. I flere uger har man kunne samle ind ved at lave aktiviteter og oprette egne indsamlinger. Og det var lige præcis, hvad skueformand i DKK kreds 3 (Fyn), Solveig Nyby Snitkjær, gjorde. Til kredsen årlige gallaskue, en uofficiel hundeudstilling, som bliver afholdt om aftenen med festmiddag og gallatøj, foreslog Solveig, at de skulle samle ind til Knæk Cancer.
- Både min mand og jeg har haft cancer tæt inde på livet, så det lå lige til højrebenet, nu hvor kredsen havde vores gallaskue samtidig med at TV 2 havde deres Knæk Cancer show, fortæller Solveig Nyby Snitkjær, bestyrelsesmedlem og skueformand i DKK kreds 3 (Fyn).
Bestyrelsen blev først enig om at donere alle de penge, som de fik ind fra tilmelding til aftenens juniorhandling-, Barn og Hund- og parklasse-konkurrencer. Derudover lavede de et skilt og en hundeskål, som stod på informationsbordet, så alle kunne skænke et beløb.
Glade gallagæster gav til Knæk Cancer
Hallen i Årslev var fyldt med over 100 festklædte hundefans. Efter racebedømmelserne er det nemlig tradition, at der spises aftensmad sammen, og så trækker udstillingsfolket i gallatøjet. Så Best In Show-bedømmelserne foregår med høj musik og spotlys. Desuden kårer dommerne også den bedst klædte mand og kvinde.
Og under alle festlighederne besluttede bestyrelsen i kreds 3, at de også gerne ville donere et betragteligt beløb til Knæk Cancer. De blev enige om 10.000 kr, og da Solveig annoncerede beskeden i højtaleren udbryder der store klapsalver og jubel blandt festdeltagerne. Det endelige beløb bliver 12.500 kr. fra kreds 3 i DKK.
- Det har været en rigtig god oplevelse, og vi har kun fået positiv respons fra medlemmer, udstillere og de sociale medier. Vi er stolte og glade i kredsen over at være med til at støtte Knæk Cancer, siger Solveig Nyby Snitkjær.
TV 2's store Knæk Cancer Live'-show blev sendt samtidig med gallaskuet på Fyn d. 28 oktober. Her blev der i alt samlet 147.113.040 kroner ind til Kræftens Bekæmpelse, som fortæller at pengene blandt andet går til følgende projekter og fonde: Røgfri Fremtid, Børnecancerfonden, Hjemmedød og Nationalt Forskningscenter. Læs mere her.
Johanne Skriver har været frivillig på Nordjyllands Internat siden hun var 9 år gammel. Da hun blev konfirmeret i efteråret, valgte Johanne Skriver at donere en del af sine konfirmationspenge og samtidig starte en indsamling. Hun har nu samlet 40.000 kr. ind
Den makabre sag om Kim Wall er i disse dage aktuel igen, da tv-serien, Efterforskningen, kører på TV2. Her får du lidt om, hvordan de svenske lighunde arbejdede
Stephanie Carlsen er en af de tidligere frivillige fra New Hope Denmark, der udtalte sig i TV2’s program i går. Hun er chokeret over foreningens fremgangsmåder
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker