Hundefans donerede 12.500 kr. til Knæk Cancer

14-11-2017 15:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

DKK Kreds 3 indsamlede 12.500 kr. til TV 2 indsamlingsshow 'Knæk Cancer' under deres store gallaskue, hvor både dommere, udstillere og bestyrelse donerede til den gode sag

Copyright Ridehesten.com
Foto: Solveig Nyby Snitkjær

Kræft er den hyppigste dødsårsag herhjemme. Derfor satte TV 2 for sjette år i træk fokus på sygdommen med Knæk Cancer. I flere uger har man kunne samle ind ved at lave aktiviteter  og oprette egne indsamlinger. Og det var lige præcis, hvad skueformand i DKK kreds 3 (Fyn), Solveig Nyby Snitkjær, gjorde. Til kredsen årlige gallaskue, en uofficiel hundeudstilling, som bliver afholdt om aftenen med festmiddag og gallatøj, foreslog Solveig, at de skulle samle ind til Knæk Cancer. 

- Både min mand og jeg har haft cancer tæt inde på livet, så det lå lige til højrebenet, nu hvor kredsen havde vores gallaskue samtidig med at TV 2 havde deres Knæk Cancer show, fortæller Solveig Nyby Snitkjær, bestyrelsesmedlem og skueformand i DKK kreds 3 (Fyn). 

Bestyrelsen blev først enig om at donere alle de penge, som de fik ind fra tilmelding til aftenens juniorhandling-, Barn og Hund- og parklasse-konkurrencer. Derudover lavede de et skilt og en hundeskål, som stod på informationsbordet, så alle kunne skænke et beløb. 

Glade gallagæster gav til Knæk Cancer 
Hallen i Årslev var fyldt med over 100 festklædte hundefans. Efter racebedømmelserne er det nemlig tradition, at der spises aftensmad sammen, og så trækker udstillingsfolket i gallatøjet. Så Best In Show-bedømmelserne foregår med høj musik og spotlys. Desuden kårer dommerne også den bedst klædte mand og kvinde. 

Og under alle festlighederne besluttede bestyrelsen i kreds 3, at de også gerne ville donere et betragteligt beløb til Knæk Cancer. De blev enige om 10.000 kr, og da Solveig annoncerede beskeden i højtaleren udbryder der store klapsalver og jubel blandt festdeltagerne. Det endelige beløb bliver 12.500 kr. fra kreds 3 i DKK. 

- Det har været en rigtig god oplevelse, og vi har kun fået positiv respons fra medlemmer, udstillere og de sociale medier. Vi er stolte og glade i kredsen over at være med til at støtte Knæk Cancer, siger Solveig Nyby Snitkjær. 

TV 2's store Knæk Cancer Live'-show blev sendt samtidig med gallaskuet på Fyn d. 28 oktober. Her blev der i alt samlet 147.113.040 kroner ind til Kræftens Bekæmpelse, som fortæller at pengene blandt andet går til følgende projekter og fonde: Røgfri Fremtid, Børnecancerfonden, Hjemmedød og Nationalt Forskningscenter. Læs mere her.

Læs også

Kim Wall og lighundene

29-09-2020 11:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den makabre sag om Kim Wall er i disse dage aktuel igen, da tv-serien, Efterforskningen, kører på TV2. Her får du lidt om, hvordan de svenske lighunde arbejdede

Lise Lotte viser julegaveideer til hunde og hundeejere på tv

11-12-2014 11:28, af Tine Luther
DKK's adfærdskonsulent, Lise Lotte Christensen, giver nogle bud på julegaveidéer i aften kl. 20.30 i Tv2 Frihuset.

Hunde på TV2 Fri i formiddag

15-05-2014 08:20, af Tine Luther
Jagt|
DKKs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen gæster Frihuset - det samme gør et par schweisshunde.

Ville du købe intelligent hundehalsbånd

15-01-2021 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag kunne man på TV2 News høre om en ny opfindelse fra Sydkorea. Et hundehalsbånd, der kunne afsløre, hvorfor hunden gør. Er det en god ide

TV om New Hope Denmark i aften

13-09-2021 15:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TVSyd har gennem længere tid arbejdet på historier om New Hope Denmark. I aften kan du se en udsendelse på TV2 om organisationen

Norsk TV2 afslører illegal handel med hunde i Polen

17-03-2012 08:23, af Tine Luther
Massevis af hunde handles illegalt på polske markeder – og ender i bl.a. Norden via smuglere. Se dokumentaren via linket i denne nyhed.

New Hope Denmark: Stephanie Carlsen føler sig misbrugt

14-09-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Stephanie Carlsen er en af de tidligere frivillige fra New Hope Denmark, der udtalte sig i TV2’s program i går. Hun er chokeret over foreningens fremgangsmåder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.