Hundefans donerede 12.500 kr. til Knæk Cancer

14-11-2017 15:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

DKK Kreds 3 indsamlede 12.500 kr. til TV 2 indsamlingsshow 'Knæk Cancer' under deres store gallaskue, hvor både dommere, udstillere og bestyrelse donerede til den gode sag

Copyright Ridehesten.com
Foto: Solveig Nyby Snitkjær

Kræft er den hyppigste dødsårsag herhjemme. Derfor satte TV 2 for sjette år i træk fokus på sygdommen med Knæk Cancer. I flere uger har man kunne samle ind ved at lave aktiviteter  og oprette egne indsamlinger. Og det var lige præcis, hvad skueformand i DKK kreds 3 (Fyn), Solveig Nyby Snitkjær, gjorde. Til kredsen årlige gallaskue, en uofficiel hundeudstilling, som bliver afholdt om aftenen med festmiddag og gallatøj, foreslog Solveig, at de skulle samle ind til Knæk Cancer. 

- Både min mand og jeg har haft cancer tæt inde på livet, så det lå lige til højrebenet, nu hvor kredsen havde vores gallaskue samtidig med at TV 2 havde deres Knæk Cancer show, fortæller Solveig Nyby Snitkjær, bestyrelsesmedlem og skueformand i DKK kreds 3 (Fyn). 

Bestyrelsen blev først enig om at donere alle de penge, som de fik ind fra tilmelding til aftenens juniorhandling-, Barn og Hund- og parklasse-konkurrencer. Derudover lavede de et skilt og en hundeskål, som stod på informationsbordet, så alle kunne skænke et beløb. 

Glade gallagæster gav til Knæk Cancer 
Hallen i Årslev var fyldt med over 100 festklædte hundefans. Efter racebedømmelserne er det nemlig tradition, at der spises aftensmad sammen, og så trækker udstillingsfolket i gallatøjet. Så Best In Show-bedømmelserne foregår med høj musik og spotlys. Desuden kårer dommerne også den bedst klædte mand og kvinde. 

Og under alle festlighederne besluttede bestyrelsen i kreds 3, at de også gerne ville donere et betragteligt beløb til Knæk Cancer. De blev enige om 10.000 kr, og da Solveig annoncerede beskeden i højtaleren udbryder der store klapsalver og jubel blandt festdeltagerne. Det endelige beløb bliver 12.500 kr. fra kreds 3 i DKK. 

- Det har været en rigtig god oplevelse, og vi har kun fået positiv respons fra medlemmer, udstillere og de sociale medier. Vi er stolte og glade i kredsen over at være med til at støtte Knæk Cancer, siger Solveig Nyby Snitkjær. 

TV 2's store Knæk Cancer Live'-show blev sendt samtidig med gallaskuet på Fyn d. 28 oktober. Her blev der i alt samlet 147.113.040 kroner ind til Kræftens Bekæmpelse, som fortæller at pengene blandt andet går til følgende projekter og fonde: Røgfri Fremtid, Børnecancerfonden, Hjemmedød og Nationalt Forskningscenter. Læs mere her.

Læs også

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Skal man vaske hænder, når man har klappet sin hund

13-10-2020 12:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag udtalte to professorer til tv2.dk, at man skal vaske sine hænder, når man har klappet sin hund. Men har de egentlig ret? Få DKK’s holdning til dette her

Fyns Internat: Vi hjælper alle hunde

12-10-2021 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Internatleder på Fyns Internat, Lene Frahm, oplever, at flere og flere har en mening om, hvilke dyr internatet skal hjælpe

TV-program på hundens præmisser

07-09-2017 11:17, af Marie Helene Rigård Rohleder

I disse uger kan du på TV 2 FRI følge otte internathundes jagt på et kærligt og blivende hjem. Dyreværnets adfærdsbehandler, Nina Amdi, bestemmer, hvilken  af de tre familier som må beholde hundene, fordi det er et program på hundens præmisser

Ville du købe intelligent hundehalsbånd

15-01-2021 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag kunne man på TV2 News høre om en ny opfindelse fra Sydkorea. Et hundehalsbånd, der kunne afsløre, hvorfor hunden gør. Er det en god ide

A Man and His Dogs

10-08-2011 13:02, af Tine Luther
TV2 Charlie byder i aften, onsdag, på en udsendelse om hunde. Følg med kl. 20.30.

TV2 søger en dyreven-familie

05-07-2011 11:26, af Anne Kristine Tollestrup
Det populære program ”Ugen hvor kvinderne byttede mænd” søger til næste sæson af programmet familier, der har et aktivt liv med menneskets bedste ven.

Norsk TV2 afslører illegal handel med hunde i Polen

17-03-2012 08:23, af Tine Luther
Massevis af hunde handles illegalt på polske markeder – og ender i bl.a. Norden via smuglere. Se dokumentaren via linket i denne nyhed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.