Kræft er den hyppigste dødsårsag herhjemme. Derfor satte TV 2 for sjette år i træk fokus på sygdommen med Knæk Cancer. I flere uger har man kunne samle ind ved at lave aktiviteter og oprette egne indsamlinger. Og det var lige præcis, hvad skueformand i DKK kreds 3 (Fyn), Solveig Nyby Snitkjær, gjorde. Til kredsen årlige gallaskue, en uofficiel hundeudstilling, som bliver afholdt om aftenen med festmiddag og gallatøj, foreslog Solveig, at de skulle samle ind til Knæk Cancer.
- Både min mand og jeg har haft cancer tæt inde på livet, så det lå lige til højrebenet, nu hvor kredsen havde vores gallaskue samtidig med at TV 2 havde deres Knæk Cancer show, fortæller Solveig Nyby Snitkjær, bestyrelsesmedlem og skueformand i DKK kreds 3 (Fyn).
Bestyrelsen blev først enig om at donere alle de penge, som de fik ind fra tilmelding til aftenens juniorhandling-, Barn og Hund- og parklasse-konkurrencer. Derudover lavede de et skilt og en hundeskål, som stod på informationsbordet, så alle kunne skænke et beløb.
Glade gallagæster gav til Knæk Cancer
Hallen i Årslev var fyldt med over 100 festklædte hundefans. Efter racebedømmelserne er det nemlig tradition, at der spises aftensmad sammen, og så trækker udstillingsfolket i gallatøjet. Så Best In Show-bedømmelserne foregår med høj musik og spotlys. Desuden kårer dommerne også den bedst klædte mand og kvinde.
Og under alle festlighederne besluttede bestyrelsen i kreds 3, at de også gerne ville donere et betragteligt beløb til Knæk Cancer. De blev enige om 10.000 kr, og da Solveig annoncerede beskeden i højtaleren udbryder der store klapsalver og jubel blandt festdeltagerne. Det endelige beløb bliver 12.500 kr. fra kreds 3 i DKK.
- Det har været en rigtig god oplevelse, og vi har kun fået positiv respons fra medlemmer, udstillere og de sociale medier. Vi er stolte og glade i kredsen over at være med til at støtte Knæk Cancer, siger Solveig Nyby Snitkjær.
TV 2's store Knæk Cancer Live'-show blev sendt samtidig med gallaskuet på Fyn d. 28 oktober. Her blev der i alt samlet 147.113.040 kroner ind til Kræftens Bekæmpelse, som fortæller at pengene blandt andet går til følgende projekter og fonde: Røgfri Fremtid, Børnecancerfonden, Hjemmedød og Nationalt Forskningscenter. Læs mere her.
Bestyrelsen bag New Hope Denmark er meget utilfredse med den udsendelse, der blev sendt på TV2 mandag. Efter at have lagt flere beviser for deres sag på Facebook vælger de nu at trække stationen i Pressenævnet. Organisationen ændrer ikke på deres fremgangsmåde fremover
Søndag udtalte to professorer til tv2.dk, at man skal vaske sine hænder, når man har klappet sin hund. Men har de egentlig ret? Få DKK’s holdning til dette her
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.