Vi har tidligere skrevet om New Hope Denmark og deres udfordringer med at importere gadehunde fra Portugal.
Flere kunder har oplevet, at de har fået hunde med forskellige sundhedsproblemer, og der er også eksempler på meget aggressive hunde.
Da vi tidligere skrev om organisationen, talte vi med Lise Lotte Christensen, der ikke var bleg for at komme med en meget hård kritik af organisationen.
– Hundene kommer direkte fra en transport fra Portugal til Danmark, hvor de så udleveres til de nye ejere. Der er ikke styr på, om de ting, der fortælles fra Portugal, også er rigtige, og alt for ofte er de desværre forkerte, sagde hun dengang og fortsatte:
– Havde New Hope Denmark nu en stor bestyrelse i ryggen og dyrlæger, adfærdskonsulenter og trænere ansat, så var det måske noget andet. Men New Hope Denmark er jo styret af en enkelt person, som tjener kassen på at hente de her hunde. Og det virker som om, hun ikke tager det seriøst, at mange familier ender i ulykkelige og uoverskuelige situationer på grund af den manglende screening. I hvert fald er hun meget hurtig til at fraskrive sig ansvaret for problemerne.
Du kan se udsendelsen om New Hope Denmark, der har fået titlen, Gadehunde for millioner, i aften klokken 20.50 på TV2.
I dag faldt dommen over Silke Sommer, der er stifter af New Hope Denmark
I går var stifter af New Hope Denmark i retten i Odense, hvor hun stod anklaget for flere forskellige ting i forbindelse med sin rolle i New Hope Denmark
Retten i Odense har netop afsluttet retssagen mod Sille Sommer og New Hope Denmark. Afgørelsen må vi dog vente på
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet