Da Cory Owens og Ryan Keyton, Annapolis Area Christian School, læste en avis artikel om drengen Dylan Meacham, som lider af type 1 diabetes, blev de så berørte, at de bestemte sig for at hjælpe drengen, som ønsker sig en diabeteshund. Han er ekstremt sensitiv i forhold til insulin, og hans blodsukker kan falde faretruende lavt, så han mister bevidstheden. En diabeteshund ville være en kærkommen hjælp – ikke mindst om natten, når Dylans blodsukker kan blive for lavt under søvnen. De to gymnasieelever arbejder på deres seniorprojekter, der handler om henholdsvis servicehunde og misbrugte hunde. De er blevet så engagerede under arbejdet med at skaffe Dylan en diabeteshund, at de udover dette projekt vil arbejde på generelt at udbrede kendskabet til diabetes– og servicehunde. Som led i at skaffe de op til $20,000, det vil koste at give Dylan en diabeteshund, har de arrangeret en indsamlingsgåtur på deres skole den 4. maj. Der vil også være tombola, ansigtsmaling og salg af mad og drikkevarer. Kilde: lifewithdogs.tv
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.