Hunde skal lokke turister til Vestjylland

05-02-2018 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ny fotokonkurrence skal få turisterne til at se, at Lemvig kommune er en god kommune at besøge med sin hund

Copyright Ridehesten.com
Foto:Shutterstock

Lemvig Kommune har årligt mere 750.000 overnatninger, og 84 procent af gæsterne i kommunens sommerhuse er tyskere. Men kommunen og turistforeningen meget gerne tiltrække endnu flere gæster udefra. Og hvordan viser man så, at man er en kommune, der er værd at besøge? Man bruger selvfølgelig hunden.

Lemvig-Thyborøn Turistforening har nemlig netop søsat en fotokonkurrence, hvor kommunens borgere og gæster skal tage et billede af deres hunde et sted i Lemvig Kommune, og uploade det på Facebook eller Instagram med hashtagget #vesterhavshund eller på tysk #nordseehund. Det skriver Lemvig-Thyborøn Turistforening i en pressemeddelelse.

– Med konkurrencen på Instagram og Facebook vil vi vise, at vi er et område, hvor både hunde og mennesker kan nyde de gode oplevelser, siger turistchef Kristian Hansen.

Vores firbenede ven er i forvejen en flittig gæst i det vestjyske, hvor omkring 40 procent af alle turister har deres hund med.

– Derfor kan rigtig mange af vores gæster deltage i konkurrencen – og være med til at sprede det gode hundebudskab, siger turistchefen.

Ved udgangen af år 2018 bliver de tre bedste billeder udvalgt. Vinderne vil modtage forskellige hunde-venlige og hundeejer-venlige præmier.

Blandt arrangørerne af konkurrencen er den lokale turistforening, den lokale dyrebutik, Kennel Maj i Lemvig, og oplevelsesattraktionen JyllandsAkvariet i Thyborøn. Sidstnævnte har anlagt en maritim hundelegeplads som en del af JyllandsAkvariets oplevelser.

I år vil alle gæster med hund på vestkyst-destinationen tillige modtage en hunde-velkomstpose med en godbid i.

Læs også

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Send dit bedste foto af årets DKK racevinder

01-12-2025 13:54, af Karina Green Damsgaard

HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet

Vindere af Canosan konkurrence

02-05-2011 10:20, af Anne Kristine Tollestrup
I løbet af april måned har rigtig mange deltaget i den store Canosan-konkurrence ved at indsende billeder af deres aktive hunde. Se de heldige vindere af fodertilskuddet Canosan.

Se vinderne af vores konkurrence her

14-12-2020 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rigtig mange deltog i vores konkurrence, derfor må vinderne siges at være ekstra heldige. Se vinderne her

Vinderne af Best Friend konkurrencen er fundet !

28-09-2012 14:12, af Simone Strandet Sørensen
Så er de heldige vindere, af Best Friends Well Done konkurrence, fundet.

Konkurrence-smugkig uge 12

26-03-2011 09:56, af Anne Kristine Tollestrup
Så er igen det tid til et lille smugkig i denne måneds Chrisco-konkurrence – husk at du kan stadig nå at deltage.

Årets Elitelydigheds-hund

09-11-2012 15:13, af Tine Luther
En kun to-årig border collie formåede at samle nok point i DKK’s konkurrence om at blive Årets LP hund og kunne den forgangne weekend rejse hjem fra Herning med blomster, bånd, roset, og pokal.

Naya vandt søndagens juniorhandlingdyst

12-11-2023 15:07, af Anne Cecilie Sohl

Efter søndagens flotte juniorhandling konkurrence vandt danske Naya Kühne Andersen. 

Spændingen stiger i Fredericia

11-02-2024 16:11, af Anne Cecilie Sohl

Årets anden udstillingsdag er i gang, og før vi kan udråbe årets første BIS, har flere tusinde hunde konkurreret om at komme med i Store Ring dagen igennem. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.