Hunde skal lokke turister til Vestjylland

05-02-2018 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ny fotokonkurrence skal få turisterne til at se, at Lemvig kommune er en god kommune at besøge med sin hund

Copyright Ridehesten.com
Foto:Shutterstock

Lemvig Kommune har årligt mere 750.000 overnatninger, og 84 procent af gæsterne i kommunens sommerhuse er tyskere. Men kommunen og turistforeningen meget gerne tiltrække endnu flere gæster udefra. Og hvordan viser man så, at man er en kommune, der er værd at besøge? Man bruger selvfølgelig hunden.

Lemvig-Thyborøn Turistforening har nemlig netop søsat en fotokonkurrence, hvor kommunens borgere og gæster skal tage et billede af deres hunde et sted i Lemvig Kommune, og uploade det på Facebook eller Instagram med hashtagget #vesterhavshund eller på tysk #nordseehund. Det skriver Lemvig-Thyborøn Turistforening i en pressemeddelelse.

– Med konkurrencen på Instagram og Facebook vil vi vise, at vi er et område, hvor både hunde og mennesker kan nyde de gode oplevelser, siger turistchef Kristian Hansen.

Vores firbenede ven er i forvejen en flittig gæst i det vestjyske, hvor omkring 40 procent af alle turister har deres hund med.

– Derfor kan rigtig mange af vores gæster deltage i konkurrencen – og være med til at sprede det gode hundebudskab, siger turistchefen.

Ved udgangen af år 2018 bliver de tre bedste billeder udvalgt. Vinderne vil modtage forskellige hunde-venlige og hundeejer-venlige præmier.

Blandt arrangørerne af konkurrencen er den lokale turistforening, den lokale dyrebutik, Kennel Maj i Lemvig, og oplevelsesattraktionen JyllandsAkvariet i Thyborøn. Sidstnævnte har anlagt en maritim hundelegeplads som en del af JyllandsAkvariets oplevelser.

I år vil alle gæster med hund på vestkyst-destinationen tillige modtage en hunde-velkomstpose med en godbid i.

Læs også

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Sidste chance for at deltage i galleri-konkurrencen

31-10-2010 09:20, af Anne Kristine Tollestrup
I dag er det sidste chance for at være med i denne måneds konkurrence.

Nye regler for danmarksmesterskaberne i agility

01-11-2023 19:01, af Anne Cecilie Sohl

Sidste år ændrede agilityudvalget ved DKK reglerne for danmarksmesterskaberne til, at alle stævner i perioden første oktober til anden weekend i august talte til DM point. På den måde var der flere muligheder for at opnå point. 

Konkurrence: Du kan stadig nå det

23-09-2019 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Indtil i morgen klokken 12 kan du nå at deltage i vores store konkurrence, hvor du kan vinde foder fra Essential

Konkurrence smugkig uge 46

20-11-2010 08:07, af Anne Kristine Tollestrup
Så er det tid til endnu et lille smugkig i denne måneds fotokonkurrence – du kan stadig nå at deltage.

Konkurrence: Vind biografbilletter

20-02-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

28. februar har filmen DOGMAN premiere i de danske biografer. Du kan vinde to billetter til filmen ved at deltage i denne konkurrence

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Vind biografbilletter med Hunden.dk

12-07-2011 14:05, af Nina Marie Villadsen
Der er nu endnu flere, der synes godt om Hunden.dk på facebook. Det vil vi gerne fejre med endnu en konkurrence!

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse