Hunde skal lokke turister til Vestjylland

05-02-2018 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ny fotokonkurrence skal få turisterne til at se, at Lemvig kommune er en god kommune at besøge med sin hund

Copyright Ridehesten.com
Foto:Shutterstock

Lemvig Kommune har årligt mere 750.000 overnatninger, og 84 procent af gæsterne i kommunens sommerhuse er tyskere. Men kommunen og turistforeningen meget gerne tiltrække endnu flere gæster udefra. Og hvordan viser man så, at man er en kommune, der er værd at besøge? Man bruger selvfølgelig hunden.

Lemvig-Thyborøn Turistforening har nemlig netop søsat en fotokonkurrence, hvor kommunens borgere og gæster skal tage et billede af deres hunde et sted i Lemvig Kommune, og uploade det på Facebook eller Instagram med hashtagget #vesterhavshund eller på tysk #nordseehund. Det skriver Lemvig-Thyborøn Turistforening i en pressemeddelelse.

– Med konkurrencen på Instagram og Facebook vil vi vise, at vi er et område, hvor både hunde og mennesker kan nyde de gode oplevelser, siger turistchef Kristian Hansen.

Vores firbenede ven er i forvejen en flittig gæst i det vestjyske, hvor omkring 40 procent af alle turister har deres hund med.

– Derfor kan rigtig mange af vores gæster deltage i konkurrencen – og være med til at sprede det gode hundebudskab, siger turistchefen.

Ved udgangen af år 2018 bliver de tre bedste billeder udvalgt. Vinderne vil modtage forskellige hunde-venlige og hundeejer-venlige præmier.

Blandt arrangørerne af konkurrencen er den lokale turistforening, den lokale dyrebutik, Kennel Maj i Lemvig, og oplevelsesattraktionen JyllandsAkvariet i Thyborøn. Sidstnævnte har anlagt en maritim hundelegeplads som en del af JyllandsAkvariets oplevelser.

I år vil alle gæster med hund på vestkyst-destinationen tillige modtage en hunde-velkomstpose med en godbid i.

Læs også

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Send dit bedste foto af årets DKK racevinder

01-12-2025 13:54, af Karina Green Damsgaard

HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet

Vind sjove præmier til din hund

18-03-2013 09:57, af Simone Strandet Sørensen
Du kan nu deltage i endnu en konkurrence, denne gang sponsoreret af UrineOff, fra Orbiloc.

Se NM i dogdance live

15-12-2018 09:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Du kan følge den spændende konkurrence her

Se WebTV fra udstillingen i Herning

13-11-2011 10:45, af Lærke Eifler
Det er nu muligt at se best in show konkurrence fra lørdag.

Fotokonkurrence: Stil skarpt på din hund

18-10-2023 15:04, af Anne Cecilie Sohl

Hver måned udvælger HUNDENs professionelle fotografer de bedste pletskud af jeres smukke hunde. Månedens tre flotteste billeder bliver bragt i magasinet HUNDEN, og alle tre får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.dk. 

Vindere af Bertas Blog-konkurrence

12-07-2011 09:28, af Nina Marie Villadsen
De tre heldige vindere af Bertas Blog-konkurrencen er nu blevet udtrukket

MyDOG fortsætter med at vokse

08-01-2018 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den forgangne weekend bød på den store hundeevent MyDOG i Gøteborg. Igen i år satte arrangementet rekord med hele 33.700 gæster og flere end 9000 hunde

Din julehund

11-12-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lad os så få gang i en lille konkurrence. I plejer at være gode til at vise jeres billeder til os

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.