Hunde skal lokke turister til Vestjylland

05-02-2018 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ny fotokonkurrence skal få turisterne til at se, at Lemvig kommune er en god kommune at besøge med sin hund

Copyright Ridehesten.com
Foto:Shutterstock

Lemvig Kommune har årligt mere 750.000 overnatninger, og 84 procent af gæsterne i kommunens sommerhuse er tyskere. Men kommunen og turistforeningen meget gerne tiltrække endnu flere gæster udefra. Og hvordan viser man så, at man er en kommune, der er værd at besøge? Man bruger selvfølgelig hunden.

Lemvig-Thyborøn Turistforening har nemlig netop søsat en fotokonkurrence, hvor kommunens borgere og gæster skal tage et billede af deres hunde et sted i Lemvig Kommune, og uploade det på Facebook eller Instagram med hashtagget #vesterhavshund eller på tysk #nordseehund. Det skriver Lemvig-Thyborøn Turistforening i en pressemeddelelse.

– Med konkurrencen på Instagram og Facebook vil vi vise, at vi er et område, hvor både hunde og mennesker kan nyde de gode oplevelser, siger turistchef Kristian Hansen.

Vores firbenede ven er i forvejen en flittig gæst i det vestjyske, hvor omkring 40 procent af alle turister har deres hund med.

– Derfor kan rigtig mange af vores gæster deltage i konkurrencen – og være med til at sprede det gode hundebudskab, siger turistchefen.

Ved udgangen af år 2018 bliver de tre bedste billeder udvalgt. Vinderne vil modtage forskellige hunde-venlige og hundeejer-venlige præmier.

Blandt arrangørerne af konkurrencen er den lokale turistforening, den lokale dyrebutik, Kennel Maj i Lemvig, og oplevelsesattraktionen JyllandsAkvariet i Thyborøn. Sidstnævnte har anlagt en maritim hundelegeplads som en del af JyllandsAkvariets oplevelser.

I år vil alle gæster med hund på vestkyst-destinationen tillige modtage en hunde-velkomstpose med en godbid i.

Læs også

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Eukanuba-konkurrence!

27-02-2011 10:56, af Anne Kristine Tollestrup
Vær med i den store Eukanuba-konkurrence og vind flotte præmier! Der udtrækkes vindere hver uge!

DKK skærper fokus på dopingregler i hundesport

12-03-2025 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter

Konkurrence: Du kan stadig nå det

23-09-2019 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Indtil i morgen klokken 12 kan du nå at deltage i vores store konkurrence, hvor du kan vinde foder fra Essential

Vind flotte præmier til din hund

15-02-2013 15:02, af Simone Strandet Sørensen
Du kan nu deltage i endnu en konkurrence, denne gang sponsoreret af Orbiloc.

Første dag i Fredericia er slut

11-02-2017 21:49, af Kasper Larsson
De første finalister til morgendagens Best in Show konkurrence er nu fundet

Konkurrence!

01-03-2011 15:07, af Anne Kristine Tollestrup
VIND en Chrisco sportstaske fyldt med Chrisco DentalCare-produkter og legetøj til din hund.

Dansk Trækhundeklub – en klub for alle!

30-09-2025 13:35, af Maria Thielke Hansen

I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.