Hund og ræv er bedste venner

06-12-2013 14:03, af Tine Luther
En norsk hund og dens ejer mødte ræv i skoven. Nu er de to dyr bedste venner, og ejeren, der er hobbyfotograf, planlægger at udgive bog om venskabet.
Copyright Ridehesten.com
Blandt andet nrk.no fortæller om venskabet mellem hund og ræv og om hundeejerens planer om at udgive en bog herom. Dette billede har for øvrigt været anvendt i en kampagne imod brug af pels. Se mange flere billeder via linket nedenfor. (Screendump fra nrk.no)

Under en skovtur i sommer mødte schæferhunden Tinni ejet af Torgeir Berge, Akershus, og den røde ræv, der nu har fået navnet Snusen, hinanden. Til at begynde med var der en vis afstand mellem ræv og hund, men så blev ræven tryg. Nu leger Tinni og Snusen ofte i skoven i nærheden af Ski, Akershus. Somme tider leger de flere dage i streg, andre gange går der nogle dage imellem de mødes. Når Tinni og Torgeir Berge er i skoven, fløjter Torgeir Berge for at advisere ræven om, at de er på tur. Da der var gået et halvt års tid, hvor de to kammerater ofte havde leget i skoven, var ræven så tryg, at den også turde nærme sig Torgeir Berge. Ifølge Torgeir Berge forstår hund og ræv hinanden ganske godt – det er nærmest som om, de taler samme sprog, blot med en dialektforskel. Billeder af Tinni og Snusen har allerede været vist i mange medier, også udenlandske, og Torgeir Berge har fået henvendelser fra hele verden om, at han skal udgive en bog om Tinni og Snusen. Flere end 200 tilkendegivelser har han fået på Facebook. Han har besluttet sig for i hvert fald at udgive en fotobog. Forfatter og skribent Berit Helberg skal medvirke i bogprojektet. Se flere billeder af Tinni og Snusen via linket under billedet til højre. Kilde: nrk.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling