Hund gik næsten 300 km for at finde sin skytsengel

14-12-2015 13:27, af Tine Luther
En russisk hund blev kørt ned af en bil og efterladt til at dø. En kvinde reddede hunden, passede den til den var rask og fandt et nyt hjem til den. Men hunden ville bo hos sin redningskvinde...
Copyright Ridehesten.com
lifewithdogs.tv fortæller om Shavi og hendes skytsengel Nina Baranovskaya. Læs mere via linket nedenfor. (Screendump fra lifewithdogs.tv)

Hunden Shavi fra Rusland var blevet kørt ned og efterladt livløs af føreren. Hunen blev reddet, og Nina Baranovskaya passede hende og bragte hende på fode. Hun fandt et godt hjem til hende, men Shavi ville hellere bo hos sin skytsengel. Derfor gik hun 290 km for at finde Nina igen. Sidste år var Shavi en herreløs hund. Den russiske vinter og den flugtbilist, der havde brækket begge hendes ben tog næsten livet af hende, Hun var ved at fryse ihjel, da to barmhjertige samaritanere så hende. De bragte hende til dyrlæge og påtog sig at finde hende et hjem. Kun Nina Baranovskaya reagerede. Nina tog Shavi med hjem til Rostov ved Don, plejede hende, fik hende rask, lærte hende at gå og trænede hende i almene kommandoer. Det tog hende seks måneder. Shavi var hurtig til at lære kommandoer, men var skrækslagen overfor fremmede og biler. Hun havde svært ved at vænne sig til omverdenen, men langsomt genvandt hun sit mod. Fandt frem selvom Nina var flyttet Nina ville have elsket at beholde Shavi, men hendes lejlighed var for lille, og hun havde ikke tid nok til en ny hund, så hun fandt et nyt hjem til Shavi. De eneste venner, der meldte sig, boede 290 km væk. Shavi skulle bo på landet med god plads til leg, men det ville hun ikke, så hun stak af. De nye ejere måtte fortælle Nina, at Shavi igen var en strejfer. Næsten to uger efter mærkede Nina noget gnide mod sine ben – det var Shavi! Nina brast i gråd og kunne dårligt fatte, at denne hund var gået så langt for at finde sin skytsengel. Shavi sprang lige i armene på hende, og Nina så, at hunde både kan grine og græde. Det mest utrolige er, at mens Shavi havde været væk, var Ninas familie flyttet i en større lejlighed fem busstationer væk. Nina havde hørt om loyale hunde, men havde aldrig selv oplevet det. Hun havde svært ved at tro, at denne hund, var gået så langt for hende og, at hun kunne få opsnuset hende et nyt sted. Naturligvis bliver hun her Shavi var mager og så forfærdelig ud, så endnu en gang måtte Nina pleje hende, til hun var sund, og til Nina havde tillid til, at hun ville blive – nu var hun Ninas. "Naturligvis skal hun blive hos os, jeg giver hende aldrig væk igen. Dyr er bare så kærlige og loyale. Jeg ved af personlig erfaring, at for hver dråbe kærlighed, man giver dem, giver de et hav tilbage. Shavi er som et barn for mig nu", siger Nina. Efter Nina Baranovskayas historie er blevet kendt, har masser af mennesker tilbudt at donere penge. Det er hun meget rørt over, men hun vil hellere have at folk hjælper dyr, der har behov for det i stedet for at ignorere dem. Kilde: lifewithdogs.tv /Lotte Nygaard

Links

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Løkke-træf med poter og politisk pause på Rold Gl. Kro

14-06-2025 07:12, af Cecilie Friis Amstrup

1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.