Flere steder i landet har ukendte gerningsmænd, som ønsker at tage livet af rovfugle, lagt kød forgiftet med ud i naturen. I april døde en hund ved Præstø, efter den havde spist forgiftet kød, og i maj fandt en hund forgiftet kød ved Tureby Hestehave ved Bregentved Gods på Sydsjælland. Sidstnævnte hund blev alvorligt syg af kødet, men den overlevede. Kød forgiftet med Carbofuran har taget livet af forskellige fugle, bl.a. kongeørne, havørne og glenter. Man ved ikke, hvem der står bag ugerningerne, men der er formodninger om, at det muligvis kunne være uheldige elementer fra landbruget/minkavlen, der forsøger at få ram på fugle, som generer dem. Dusører udlovet Sagen ved Bregentved Gods har fået godsforvalteren til sammen med Danmarks Naturfredningsforening og Dansk Ornitologisk Forening at udlove en dusør på 30.000 kroner for oplysninger, der kan føre til gerningsmændene. I en lignende sag blev der tidligere på året udlovet en dusør på 50.000 kr.af Steen Græsted Larsen, som er jagtlejer på Hvidkilde Gods på Sydfyn. Kilde: nordjyske.dk
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.