Stadig flere hunde sætter tænderne i økologisk foder. Det røde økomærke er ikke kun at finde på æg, kød og grønt, når danskerne lægger varer i indkøbskurven, men også på poser med tørkost og dåser med vådkost til de firbenede medlemmer af familien. -Der er sket en eksplosiv stigning i efterspørgslen efter økologisk dyrefoder inden for det seneste par år, siger Nina Mieritz. Hun har studeret ernæring hos dyr på Landbohøjskole i 6 år og er ernæringsrådgiver hos den danske foderproducent Olivers. Spiser som familien –De fleste vælger stadig konventionelt foder, men især i de større byer og blandt ejere af mindre hunde er der en markant øget efterspørgsel efter økologiske alternativer. Dyrene er i dag ligeværdige familiemedlemmer mange steder, og man ønsker, at de skal have det lige så godt som resten af familien. Så når familien får økologi på middagsbordet, er det naturligt for mange at give deres kæledyr det samme, siger Nina Mieritz. Vælger man økologisk foder, er det ifølge Nina Mieritz vigtigt, at man ikke går på kompromis med kødindholdet. Ud fra et sundhedsmæssigt perspektiv skal hunde have dækket deres behov for protein. Hunde er kødædere, og deres vigtigste energikilde er derfor animalsk protein. Danmark i den økologiske førertrøje Danskerne har i flere år haft førertrøjen som verdens mest økologiske forbrugere. Det er især en bæredygtig produktion med fokus på dyrevelfærd, der vægtes højt blandt danskerne. Ifølge Nina Mieritz er det særligt tanken om det naturlige gode dyreliv, som mange forbinder med dyrevelfærd, der får folk til at vælge de økologiske foderalternativer. Hun forventer, at vi kun har set toppen af den økologiske foderbølge. -Økologi er for mange et værdibaseret valg. At gå op i etiske produktionsformer og beskyttelse af miljøet bliver vigtigt for stadigt flere forbrugere, også når det gælder indkøb til kæledyrene i husstanden. Derfor vil det i de kommende år blive naturligt for flere og flere at vælge økologisk foder, da det naturlige dyreliv vægtes som god dyrevelfærd, siger ernæringsrådgiver Nina Mieritz. Kilde: Pressemeddelelse Olivers
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?