Bl.a. afprøvede seks skønne hunde mellem et og fem år sportsgrenen Canine Conditioning Fitness (CCF) hos Hundestedet Vejen. CCF er et udenlandsk træningsprogram, som man kan opnå forskellige titler under.
Vejret var lummert, men hundene glade. Hele flokken kom flot og sikkert gennem både balanceøvelser, styrkeøvelser, fleksibilitetsøvelser og udstrækning, med en indlagt pause, hvor der blev delt godteposer ud.
Gruppen bestod af en mellempudel, en bolonka, en labrador retriever, en havaneser, en staffordshire bull terrier og en kromfohrländer. Alle seks hunde bestod alle øvelser, og kunne ved arrangementets afslutning prale af at have opnået titlen "CCF1". To af hundene havde titlen i forvejen, men for fire af dem var den ny - og for både bolonkaen og kromfohrländeren er det gældende, at de er første hund i racen på verdensplan med titlen.
Efter en skøn dag sammen, har flere allerede meldt tilbage, at de er klar til CCF2.
Glade hunde i skoven
Også hos Glade Hunde v/ Lisbeth Christiansen og Jytte Møss havde de inviteret til en dejlig dag i hundenes tegn, med salg af nye/brugte/fejlkøbte ting til de firbenede venner.
Det blev også til en tur i den grønne skov, med små opgaver for hunden og ejer. Alle besøgende blev budt på kaffe og kage, og havde en dejlig lørdag i solskin.
Hvalpe- og hundetræf
Kennel Kvade Star afholdt et hvalpe- og hundetræf for tidligere og kommende hvalpekøbere, hvor omkring 40 voksne og børn, samt 30 hunde mødte op.
Alle fik talt og hygget, og alle hunde fik leget og hils på hinanden.
Man kunne til arrangementet få taget billeder af sin hund af en professionel fotograf - hvilket mange benyttede sig af.
For Kennel Kvade Star er det en tradition at afholde sådanne arrangementer, og for dem var det perfekt at det kunne falde sammen med hundens dag.
I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
Kigger man på vores lille top 5 over mest læste nyheder i juni måned, må vi nok indse, at vore læsere er vilde med at læse om sygdomme
Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære kys på kinden, som blev udgivet i bladet i juni 2019
I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.