Bl.a. afprøvede seks skønne hunde mellem et og fem år sportsgrenen Canine Conditioning Fitness (CCF) hos Hundestedet Vejen. CCF er et udenlandsk træningsprogram, som man kan opnå forskellige titler under.
Vejret var lummert, men hundene glade. Hele flokken kom flot og sikkert gennem både balanceøvelser, styrkeøvelser, fleksibilitetsøvelser og udstrækning, med en indlagt pause, hvor der blev delt godteposer ud.
Gruppen bestod af en mellempudel, en bolonka, en labrador retriever, en havaneser, en staffordshire bull terrier og en kromfohrländer. Alle seks hunde bestod alle øvelser, og kunne ved arrangementets afslutning prale af at have opnået titlen "CCF1". To af hundene havde titlen i forvejen, men for fire af dem var den ny - og for både bolonkaen og kromfohrländeren er det gældende, at de er første hund i racen på verdensplan med titlen.
Efter en skøn dag sammen, har flere allerede meldt tilbage, at de er klar til CCF2.
Glade hunde i skoven
Også hos Glade Hunde v/ Lisbeth Christiansen og Jytte Møss havde de inviteret til en dejlig dag i hundenes tegn, med salg af nye/brugte/fejlkøbte ting til de firbenede venner.
Det blev også til en tur i den grønne skov, med små opgaver for hunden og ejer. Alle besøgende blev budt på kaffe og kage, og havde en dejlig lørdag i solskin.
Hvalpe- og hundetræf
Kennel Kvade Star afholdt et hvalpe- og hundetræf for tidligere og kommende hvalpekøbere, hvor omkring 40 voksne og børn, samt 30 hunde mødte op.
Alle fik talt og hygget, og alle hunde fik leget og hils på hinanden.
Man kunne til arrangementet få taget billeder af sin hund af en professionel fotograf - hvilket mange benyttede sig af.
For Kennel Kvade Star er det en tradition at afholde sådanne arrangementer, og for dem var det perfekt at det kunne falde sammen med hundens dag.
I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.
I den kommende weekend d. 17.-19. juni afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Knap 2.000 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at konkurrere om at blive dagens bedste hund; det prestigefyldte ”Best in Show”
I dag har vi været på besøg hos kreds 4 i Vejen, hvor der blev trænet nosework. Se billederne her og læs mere i HUNDEN juni
8. juni forsvandt Chile fra sit hjem i Kirke Eskildstrup. Nu sidder en ulykkelig familie og frygter, at deres lille hund er blevet stjålet
Traditionen tro er første lørdag i juni udnævnt til Hundens Dag i Danmark. Du kan nu lægge dit eget arrangement op, så det bliver vist i oversigten over de ting, der sker på Hundens Dag
FCI har på et ekstraordinært møde i går besluttet, at der ikke kan afholdes arrangementer med FCI-præmieringer i Rusland fra 1. marts 2022
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker