Farvel til agilityfavorit

03-03-2020 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fiona Wennberg har i den grad sit sit aftryk i agilitysporten med sin hund Thiana. Nu må hunden dog stoppe karrieren. Heldigvis fortsætter Fiona

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Siden 2014 har Fiona Wennberg løbet agility med sin hund Thiana, som er hendes første egen agilityhund.

– Det er svært kun at nævne én oplevelse, der har været den største, da vi har været igennem en masse fantastiske oplevelser sammen. Men hvis jeg skal nævne én, der har været ekstra speciel, så er det nok VM i Finland sidste år (2019). Det var en ubeskrivelig fantastisk følelse at stå der på det grønne magiske tæppe, og løbe på fantastiske baner med en fantastisk stemning og man ved, at det virkelig gælder nu. Helt klart en uforglemmelig oplevelse. Og i det hele taget, så elsker jeg bare stemningen til de store stævner, og den brændende vilje indeni for at lykkedes når det virkelig gælder. Og det at stå der med lige præcis Thiana gjorde det ekstra specielt, da det har været vores mål i så lang tid, så det betød ekstra meget, fortæller Fiona Wennberg.

Desværre bliver der ikke flere store agilityoplevelser med Thiana, da hun gennem vinteren har fået sværere og sværere ved at klare de udfordringer, en agilitykonkurrence byder på.

– I løbet af vinteren har vi lagt mærke til lidt ændringer i Thianas syn, og derfor tog vi til en øjenspecialist, hvor Thiana fik konstateret nedsat syn. Efterfølgende var det meget svært at tænke fremad, og vide hvad der ville være det rigtige for Thiana, og for ikke at sætte vores ambitioner over hendes helbred. Derfor besluttede vi efter lange overvejelser, at det ville være bedst at stoppe med at løbe agility med hende for at undgå skader. Selvom det var en meget svær beslutning at tage, var det alligevel en beslutning, som vi kan leve med og selv acceptere, siger fiona Wennberg og fortsætter:

– Men alligevel føltes det lidt tomt indeni, og som om, at jeg havde mistet en del af mig selv, men jeg er ikke et øjeblik i tvivl om, at det er den rigtige beslutning for hende.

Mens det er et farvel til seje Thiana, fortsætter Fiona heldigvis med at løbe agility, og ambitionerne er ikke blevet mindre.

– Jeg fortsætter selvfølgelig agility med Saimi, vores anden agilityhund, som virkelig har rykket i løbet af vinteren, og hun er suuuper klar til stævnerne i år, og vores mål er at komme på landsholdet og til VM i Estland.

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Crufts: Heelwork to Music forener præcision og kreativitet

07-03-2025 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi

Crufts: Obreedience kombinerer holdarbejde med lydighed

06-03-2025 11:03, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg