Et stort hundemenneske er gået bort

29-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Natten til 24. april afgik Kim Hauritz ved døden efter en blodprop i hjertet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Der gik et chok gennem det danske hundeland, da nyheden om Kim Hauritz’ alt for tidlige død spredte sig i sidste uge.

Kim var en meget afholdt og vellidt mand. Sammen med hunden Cassie voksede han blandt handlerne med bullmastiff, og fik flere og flere store resultater. Han var derfor ofte at finde i Store Ring, når de allersidste hunde skulle hædres, og internationalt blev det blandt andet til Yearling class winner Crufts 2018 og 3 x 2. pladser til World Dog Show Leipzig 2018.

– Kim og Cassie voksede jo sammen. I takt med hun blev bedre skulle Kim jo også blive bedre.... så det var indimellem enetimer for at få rettet cm ind. Men de præsterede jo også så godt, fortæller Anne-Berit Madsen, der er ven af Kim og hans kæreste Helle, ligesom hun deler ejerskabet af Cassie med Kim og Helle.

Netop parløbet mellem Kim og Cassie var ifølge Anne-Berit Madsen noget ganske særligt.

– Han var så stolt af hende, og ligegyldigt hvilket foto jeg ser på, ser jeg en Cassie der ALTID kigger på Kim med et ansigt der siger“Jeg elsker dig”

Kim Hauritz og hans kæreste Helle Hansen drev sammen “Boulevard of Fame” med opdræt af bullmastiff. Et opdræt, hvor sundhed og mental styrke fyldte mindst lige så meget som det, at hunden var harmonisk i udseende.

Som menneske var Kim Hauritz også helt speciel, og Anne-Berit Madsen husker især, at det altid var sjovt at være i nærheden af ham.

– Helle og jeg lavede altid sjov med Kim om, at Helle var kone 1, og jeg var kone 2, fordi jeg er alene med mine hunde, så havde jeg brug for en hånd, lånte jeg jo altid Kim. Så i forhold til de andre mænd var Kim jo særlig hårdt “ramt” med 2 koner, siger hun med et smil og beskriver herefter Kim således:

– For Kim var alle ens. Et hundemenneske var et hundemennesker uanset hvilken race, og for Kim var en hund en hund, som han elskede, stor, lille, pels eller ej, stambog eller ej. Kim elskede alle for det de var, ikke for hvem de var.

Udover Helle Hansen efterlader Kim Hauritz sig sønnen Emil på 22 år.

Helle Hansen fortæller hunden.dk, at hun gerne vil takke alle for den varme og kærlighed, hun har modtaget i denne svære tid.

Bisættelsen af Kim Hauritz finder sted torsdag kl. 14.00 i Køge Kapel.

Æret være Kim Hauritz minde

Læs også

Bullmastiff gentog succesen fra i går

02-11-2014 19:16, af Tine Luther
Også i dag blev det bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso, der løb med sejren ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning.

Dansk bullmastiff BEST IN SHOW på Nordic Winner Show

19-11-2014 13:32, af Tine Luther
Alonso kan også i udlandet! Det viste han blandt andet i Oslo den forgangne weekend, hvor han blev Best in Show.

Video: Afgørelse på Best in Show

12-05-2018 08:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går blev Imran Durranis bullmastiff Best in Show. Her kan du se video fra afgørelsen

Weekendens vindere på Solskinsøen

19-08-2013 08:42, af Tine Luther
Vinderne af Dansk Kennel Klubs dobbeltudstilling den forgangne weekend blev henholdsvis en puli og en bullmastiff.

Dagensl Læserfoto: Majestætisk mastiff

22-12-2020 07:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Der er noget stolt og majestætisk over denne flotte bullmastiff, der er fotograferet af Finn Pedersen

Gilpa

Fredagsquiz: Hvad ved du om bullmastiff

03-05-2019 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Den er stor, stærk og flot. Men hvad ved du ellers om bullmastiffen

Bullmastiff til tops i Roskilde

11-05-2014 23:10, af Tine Luther
Dagens sejr ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i dag gik til en dansk opdrættet og finsk co–ejet bullmastiff.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet