Drool Stop lagt ned efter Løvernes Hule

01-02-2020 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag var endnu et hundeprodukt i Løvernes Hule på DR1 og endnu engang er salget eksploderet efterfølgende

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Torsdag aften tonede to knalddygtige iværksættere frem på de danske TV-skærme. De to var Ivan Poulsen og Ronni Kvik, og de stod over for det lettere skræmmende panel i Løvernes Hule. 

Da de præsenterede deres produkt, Drool Stop, sad løverne og fniste en smule. Men da de to iværksættere afslørede deres imponerende salgstal, fik løvensigterne et helt andet seriøst udtryk. 

For de, der går på hundeudstillinger, er Drool Stop ikke et nyt produkt. Ivan og Ronni har nemlig været flittige gæster rundt om i hundedanmark det sidste års tid. 

Drool Stop er en anordning, man kan sætte på hundens vandskål. I anordningen, der mest minder om et låg, er der en revne, som hunden kan stille tungen ned i og få fat i vandet. Resultatet er, at hunden efterfølgende ikke savler ud over det hele. 

De fem løver var imponerede over produktet, som de da også lige fik afprøvet, men det blev desværre ikke til en investering fra løverne. Det skyldtes hovedsageligt, at firmaet indtil videre kun har et produkt at sælge. 

Efter Løvernes Hule er salget dog eksploderet. Det fortæller Ivan Poulsen til BT. 

— Vores hjemmeside gik simpelthen ned, og det kan vi kun beklage. Vi er blevet løbet over ende. Men nu er vi oppe at køre igen, og så må vi håbe, at kunderne har lyst til at vende tilbage, siger Ivan Poulsen til BT. 

Tillykke til de dygtige iværksættere.

Læs også

Løverne gik i hundene

03-01-2020 11:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag var der premiere på femte sæson af Løvernes Hule på DR1. Her blev der blandt andet investeret store penge i et hundeprojekt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

MISSION SUND – To ben & fire poter på fælles vægttabsrejse

08-09-2025 09:09, af Redaktionen

Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene