Søren E. Sørensen er desværre afgået ved døden. Sammen med sin hustru Ulla, havde han en stor berøringsflade i hundeverdenen blandt andet gennem deres store arbejde med schnauzere og gennem Sørens undervisning på opdrætteruddannelsen.
Hunden.dk vil gerne sende vores dybeste medfølelse til Sørens familie
Herunder følger Jørgen Hindses mindeord
Mindeord for Søren E. Sørensen
Det er med stor sorg, at vi i Dansk Kennel Klub har modtaget besked om, at Søren E. Sørensen er gået bort den 12. december 2019.
Jeg kendte Søren igennem dennes mangeårige engagement i hundeverdenen, bl.a. som medlem af DKKs klagenævn og samarbejdsudvalg.
Ud over at være særdeles aktiv i DKK-regi, også som vært ved DKKs opdrætteruddannelse, var han sammen med sin hustru, Ulla, opdrætter af schnauzer under kennelnavnet Dan-Esch.
Han var desuden igennem en årrække engageret i både specialklub- og kredsregi, i hhv. Schnauzer- og Dobermannklubben samt DKKs kreds 1.
Søren E. Sørensen bisættes fra Lillerød Kirke torsdag den 19. december kl. 12.
Vores varmeste tanker går til Sørens nærmeste familie og venner.
Æret være Søren E. Sørensens minde.
På Dansk Kennel Klubs vegne,
Jørgen Hindse
Bestyrelsesformand
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.
Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.