Dansk nationalrace anerkendt i USA

24-01-2025 08:08, af Cecilie Friis Amstrup

Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.

Copyright Ridehesten.com
Dansk/svensk gårdhund er en af vores seks nationalracer og per 1. januar 2025 blev den fuld anerkendt i hos Amerikansk Kennel Club (AKC) som den første af nationalracerne. Foto: Helene Riisgaard Pedersen

Rejsen mod AKC’s anerkendelse af den dansk/svenske gårdhund begyndte for årtier siden, da racen blev introduceret til USA. Opdrættere og entusiaster arbejdede målrettet på at få den etableret som en race med en stærk identitet og tydelige standarder. For mange danskere og svenskere er gårdhunden en kulturel skat, og nu deler amerikanerne den stolthed. Anerkendelsen, der trådte i kraft 1. januar 2025, betyder, at racen nu kan registreres og konkurrere på AKC’s officielle udstillinger og sportsgrene. Det er første gang, at den dansk/svenske gårdhund opnår denne status i USA, og det er et vigtigt skridt for dens udvikling som international race.

Historisk øjeblik i Palm Springs
I anledning af denne milepæl var der arrangeret specialudstilling for den dansk/svenske gårdhund i forbindelse med Palm Springs Kennel Club’s årlige udstilling. Her blev racen dømt af Toke Larsen, en erfaren eksteriørdommer fra Dansk Kennel Klub (DKK). Toke Larsen havde en særlig rolle ved at bringe dansk ekspertise til USA og sikre, at racen blev vurderet efter hjemlandenes standarder.

– Udstillingen forløb rigtig godt, og der var en fin tilslutning af gårdhunde, fortæller Toke Larsen og fortsætter: – Mit generelle indtryk af racen i USA er, at de er godt på vej. Kvaliteten er selvfølgelig ikke som i Norden, men det er tydeligt, at dedikerede opdrættere arbejder hårdt for at forbedre avlsmaterialet med respekt for racestandarden.

Det blev en dag med høj symbolsk værdi, da "Bedst i Racen" og "Bedst i Modsatte Køn" begge har en flot og racetypisk svensk hanhund til far, "Riddarens Sagolika Lejon". Dette viser, at amerikanske opdrættere er begyndt at integrere hjemlandenes gener i deres avlsprogrammer, hvilket lover godt for racens fremtidige udvikling.

Dommerseminar blev en investering i fremtiden
For at styrke forståelsen af racen blandt amerikanske dommere afholdt Toke Larsen et dommerseminar samme aften. – Mit tilbud blev varmt modtaget, siger han og tilføjer: – Klubben i USA har stor interesse i, at amerikanske dommere bliver uddannet af dommere fra racens hjemland. Det er især vigtigt, at de får en god start.

Seminaret omfattede både en teoretisk gennemgang af racestandarden og en praktisk session, hvor dommerne kunne studere en levende gårdhund. – Dommerne viste stor lyst til at lære om vores dansk/svenske nationalrace, fortæller Toke Larsen. – Der var en håndfuld dommere, som blev eksamineret som en del af deres uddannelse til at kunne dømme racen i fremtiden.

Denne indsats for at udbrede kendskabet til racen og dens karakteristika i dommerverdenen kan være afgørende for, at racen får en stærk start i USA.

– Som dansk dommer er jeg stolt af at kunne bidrage til, at en af vores nationalracer får en god start i USA, og jeg håber og tror på, at racen går en god fremtid i møde ”over there”, lyder det fra Toke Larsen.

Copyright Ridehesten.com
– Som dansk dommer er jeg stolt af at kunne bidrage til, at en af vores nationalracer får en god start i USA, og jeg håber og tror på, at racen går en god fremtid i møde ”over there”, lyder det fra Toke Larsen. Foto: ”Cook” @MyDogPhoto.com

Samarbejde på tværs af Atlanten
Bag anerkendelsen ligger årtiers samarbejde mellem den danske, den svenske og den amerikanske gårdhundeklub. Ifølge Helene Riisgaard Pedersen, der er næstformand i Dansk/svensk Gårdhundeklub og medlem af udvalget for Nationale og glemte racer, var det afgørende, at hjemlandene støttede op om projektet fra starten.

– Dansk/svensk Gårdhundeklub har lige fra starten været med til at støtte den amerikanske gårdhundeklub og delt erfaringer på tværs af vandet, fortæller Helene, som tidligere har boet mange år i USA og faktisk også været med til at starte den amerikanske gårdhundeklub, da hun boede derovre.

– I USA må hundene ikke bruge FCI’s racestandard, der skal de have deres egen. Men den amerikanske gårdhundeklub havde et ønske om, at vi i Danmark og Sverige havde gennemset og godkendt det, de fik nedskrevet, så det har vi lagt en masse arbejde i, forklarer Helene, der også har været med til at udvikle det amerikanske dommermateriale på vegne af hjemlandenes klubber, som skal bruges til at uddanne dommere.

Dette samarbejde har ikke kun været afgørende for at etablere racen i USA, men har også sikret, at racens sundhed og standarder forbliver intakte. – Det var vigtigt for os at sikre, at amerikanske opdrættere havde adgang til racens oprindelige genetiske materiale både gennem parringer, import og via frostsæd, siger Helene og tilføjer:  – Ellers risikerede vi, at racen ville udvikle sig til en amerikansk version af racen.

Fra gårdhund til sportsstjerne
En interessant detalje ved racens vej til anerkendelse er dens popularitet i hundesportsverdenen. I USA er den dansk/svenske gårdhund blevet anerkendt som en alsidig arbejdshund og har gjort sig bemærket i discipliner som Flyball, agility og Dock Diving. Denne profilering har resulteret i, at racen er blevet placeret i AKC’s ”Working Group”, selvom den traditionelt hører hjemme blandt schnauzere, pinschere, molosser og sennenhunde i FCI-gruppe 2.

Copyright Ridehesten.com
Den dansk/svenske gårdhund er kendt for sit livlige og venlige væsen. I USA (og herhjemme) er den både en fantastisk familiehund og en aktiv partner i stort set alle hundesportsgrene. Foto: Adobe

– Det er fascinerende at se, hvordan amerikanerne har tilpasset racens image, siger Helene.

– De har nærmest fået den fremstillet som en uundværlig arbejdshund for landmænd på trods af, at den mest af alt er en familiehund. Det viser deres dygtighed til at markedsføre racen.

I AKC's "Working Group" er den dansk/svenske gårdhund kommet i selskab med hunde som berner sennenhund, boxer, dobermann, grand danois, mastiff, rottweiler, sankt bernhardshund og siberiak husky.  

En lys fremtid for racen
Den dansk/svenske gårdhund har allerede opnået mere, end mange turde håbe på. Fra dens ydmyge begyndelse som en rottefanger på skandinaviske gårde er den nu på vej til at blive en international stjerne. Anerkendelsen fra AKC er ikke kun en triumf for racen, men også for de opdrættere og entusiaster, der har arbejdet utrætteligt for at gøre det muligt.

Copyright Ridehesten.com
Den amerikanske gårdhundeklub har i mange år været gode til at skabe opmærksomhed på racen. Her ses en af deres stande fra et ARBA (American Rare Breed Association) arrangement i 2007. Foto: Helene Riisgaard Pedersen

– Det har været fantastisk at se, hvordan racen er blevet modtaget i USA, siger Helene Riisgaard Pedersen. – For mange amerikanere repræsenterer gårdhunden ikke blot en alsidig arbejdshund, men også en form for livsstil. De sætter pris på dens energi, intelligens og evne til at tilpasse sig familiens behov.

Hun fremhæver også vigtigheden af de amerikanske opdrætteres entusiasme: – De har virkelig taget ejerskab over racens udvikling og vist en imponerende dedikation til at opbygge avlsprogrammer af høj kvalitet.

Det er dog ikke kun opdrætterne, der har haft betydning. Helene understreger, at anerkendelsen i AKC også er et bevis på den styrke, der ligger i internationale partnerskaber: – Når specialklubber kan stå sammen på tværs af landegrænser og arbejde mod et fælles mål, kan man virkelig opnå noget stort. For mig er det ikke bare racen, der fejres – det er hele fællesskabet bag den.

Fremtiden for den dansk/svenske gårdhund i USA ser lovende ud. Den første store milepæl er nået, men Helene Riisgaard Pedersen minder om, at arbejdet langt fra er slut: – Anerkendelsen er blot starten. Nu gælder det om at fastholde racens eksteriørmæssige kvalitet, sundhed og oprindelige karakter, så vi kan sikre, at den fortsat bliver værdsat som den unikke hund, den er.

Copyright Ridehesten.com
Helene Riisgaard Pedersen sammen med en dejlig flok dansk/svenske gårdhunde. Foto: Helene Riisgaard Pedersen
Fakta
Dansk/svensk gårdhund i USA
  • Racen kommer til USA: Den første dansk/svenske gårdhund, en tæve, ankom til USA i 1998. I 1999 kom en hanhund, som var fætter til den første tæve. I 2001 hentede Helene Riisgaard Pedersen, der dengang boede i Wyoming, endnu en tæve til landet. Disse tre hunde og deres ejere blev startskuddet på den amerikanske gårdhundeklub, som stadig står i spidsen for racen.
  • Anerkendelse af AKC: Fra 1. januar 2025 er racen fuldt ud anerkendt i USA som den 202. race.
  • Placering hos AKC: Racen er indplaceret i Working Group på grund af dens alsidighed.
  • AKC-krav til anerkendelse: En fuld anerkendelse giver racen mulighed for at konkurrere på alle niveauer i AKC’s mange sportsgrene og events, der afholdes over 26.000 arrangementer årligt. For at opnå AKC-anerkendelse skal racen have en aktiv gruppe af ejere og opdrættere i USA, en etableret raceklub og en tilstrækkelig population af hunde, der er geografisk fordelt over hele landet.

Læs også

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Politiet søger vidner til kidnapning af hunden Hector

28-09-2018 12:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikanske Mark Saccoccio har fået sin elskede hund igen, efter den blev stjålet fra en bil ved Årslev. Politiet efterforsker stadig sagen og hører gerne fra vidner

Surf VM for hunde - galt eller genialt

07-08-2019 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her på redaktionen er vi lidt i tvivl. En hund på et surfbræt i havets bølger, er det egentlig noget, hunde bryder sig om?

Hundetog til forladte hunde

26-09-2015 14:25, af Tine Luther
80-årig mand fra USA har bygget et tog, som han kører efterladte hunde rundt i.

USA: Hunde hjælper tilskuere ind til sport

30-01-2021 10:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Miami fik 2000 tilskuere lov til at se basketkampen mellem Miami Heats og LA Clippers. Det skyldtes to hundes særdeles gode snuder

Øl genforener hund og ejer

04-02-2020 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En noget speciel genforening udspillede sig for et par uger siden i USA, hvor en ejer blev genforenet med sin hund efter tre år

USA: Færre postbude bidt af hunde

13-06-2020 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tallene for antallet af amerikanske postbude, der er blevet bidt af hunde i 2019, er netop blevet offentliggjort, og det amerikanske postvæsen jubler over, at der er sket et mindre fald

Trofast er et passende hundenavn

25-05-2020 09:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et opslag fra en amerikansk dyreorganisation er gået viralt, og man forstår godt hvorfor

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.