Bofællesskab for udviklingshæmmede har fået hund

21-10-2014 13:26, af Tine Luther
I Sverige har man tænkt nye tanker: Et bofællesskab for udviklingshæmmede fået en hund som fast beboer.
Copyright Ridehesten.com
Se indslaget om Sammi og bofællesskabet for udviklingshæmmede via linket nedenfor. (Screendump fra hd.se)

På døren til det svenske bofællesskab Fjällugglegatan i Maria Park, Helsingborg, hænger et skilt med teksten ”Advarsel – legende hund”. Dermed er besøgende informeret om, hvad de kan møde bag døren. Tiltaget med at lade en hund flytte permanent ind i et bofællesskab for udviklingshæmmede har fået stor succes, omend der fra visse sider blev vist en vis skepsis, inden planen blev realiseret. Enhver skepsis blev dog hurtigt gjort til skamme, da hunden Sammi flyttede ind for nogle uger siden. Hvis man holder af hunde... Det var lederen Jessica Swartling, der efter at have haft sin hund med på arbejde, fik iéen om at lade en hund flytte ind i bofællesskabet og mærkede den samhørighed, der opstod mellem beboerne og hunden. Fra andre steder kendte hun desuden den positive indvirkning, f.eks. besøgshunde kan have. Derfor tænkte hun, at hvis man bor i bofællesskab og holder af hunde – hvorfor skulle man så ikke kunne have en hund boende hos sig? Personalet var med på idéen, og Jessica Swartling arbejde videre på sagen. Hun kunne ikke finde andre bofællesskaber, der har en hund boende – hvis der er hunde involveret på den ene eller anden måde, tilhører de personalet, som tager hunden med sig hjem, når vagten er overstået. Sammi blev straks enormt populær Sammi er blevet enormt populær i bofællesskabet – så populær, at personalet har måttet lave et skema over, hvis tur det er til at lufte ham. Alle vil passe den nye beboer. – Jeg er blevet mere glad, tænker mere på gode ting og er tryg, fortæller en af beboerne om forskellen på tiden før og efter Sammi. SE INDSLAG OM SAMMI VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: hd.se/helsingborg

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse