AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

Copyright Ridehesten.com

Ja okay. Overskriften er måske det, man kalder for en journalistisk stramning, idet denne artikel nok ikke kan siges at indeholde de store afsløringer. Men det er bare rart at få lov at skrive med store bogstaver nogle gange.

Den undersøgelse, som den amerikanske professor i hundepsykologi, Stanley Coren, har lavet om de klogeste hunderacer, er nemlig fra 1994. Men mange sværger stadig til den, så derfor synes vi da også lige, at I skulle have den.

Tilbage i 1994 udgav Stanley Coren bogen The Intelligence of Dogs. I bogen fokuserede han på hundes brugs- og lydighedsintelligens.

For at undersøge hundenes intelligens sendte han anmodninger ud til lydighedsdommere i den amerikanske og den canadiske kennelklub. Her bad han dommerne rangere hunderacerne efter, hvordan de præsterede. Han fik 199 svar, hvilket dengang svarede til cirka 50 procent af de aktive dommere. Han valgte kun at bruge data på de racer, der havde over 100 svar for ikke at risikere, at enkelte hunde kunne skabe et forkert billede af racen.

De ti klogeste racer skulle bruge under fem gentagelser for at lære nye kommandoer, og de skulle reagere på første kommando i mindst 95 procent af forsøgene.

Herved fik han følgende top 10.

  • 1. Border collie
  • 2. Pudel
  • 3. Schæfer
  • 4. Golden retriever
  • 5. Doberman
  • 6. Shetland sheepdog
  • 7. Labrador
  • 8. Papillon
  • 9. Rottweiler
  • 10. Australsk cattle dog

 

I bunden af listen lå følgende racer:

  • 129. Basset hound
  • 130. Mastiff
  • 131. Beagle
  • 132. Pekingeser
  • 133. Blodhund
  • 134. Borzoi
  • 135. Chow chow
  • 136. Bulldog
  • 137. Basenji
  • 138. Afghansk mynde

For de nederst placerede gjaldt det, at de skulle bruge mellem 80 og 100 repetitioner, før de lærte en ny kommando, og reagerede på første kommando i højst 25% af forsøgene.

 

Læs også

Forskning om service- og arbejdshundes kognitive evner

13-03-2022 08:13, af Astrid Gerd Holtet

En hunds kognitive evner har stor betydning for hvorvidt den kan blive en god service- og arbejdshund, viser studie fra Arizona Canine Cognition Center

Dansk opfindelse giver hunden digital hjernegymnastik

26-01-2022 14:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

 Danske Go Dogo vil med kunstig intelligens afhjælpe kedsomhed og forebygge depression hos hunde. Et smart digitalt set-up hjemme i stuen udfordrer hunden med mentalt stimulerende opgaver, som er udviklet i samarbejde med dyrlæger og adfærdseksperter. Når opgaven er løst, kvitteres automatisk med en godbid. Kvinden bag har brugt sine egne hunde til udvikling af systemet, som hun selv beskriver som en slags 'sudoku' for hunde

Er hunde særligt kloge?

04-06-2021 12:21, af Astrid Gerd Holtet

En gennemgang af forskningen inden for hundes intelligens peger på, at vi måske har en tendens til at overvurdere vores firbenede familiemedlemmer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?