6000 hundes mundhygiejne kontrolleret

20-10-2011 10:15, af Tine Luther
”Sund Mund”er en internationalt succesfuld kampagne, der for første gang i år fandt sted i Danmark.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: hunden.dk/Tine Luther

I foråret gennemførtes ”Sund Mund”-måned, som var arrangeret af Pedigree® i tæt samarbejde med deltagende dyrlæger. Problemer med hundes dårlige mundhygiejne har længe været relativt ukendte, og de alvorlige konsekvenser har fået alt for lidt opmærksomhed. Gratis tandkontrol Kampagnen fandt sted i Sverige, Norge og Danmark, og omkring 200 dyrlægeklinikker tilbød gratis tandkontrol til trængende hunde. Omkring 6000 tandkontroller blev foretaget i de tre lande. I Danmark deltog omkring 49 dyrlæger over hele landet, og de udførte tilsammen omkring 1500 gratis tandkontroller. Via kampagnen blev tusinder af hundeejere opmærksomme på tandproblemer, der var mere alvorlige, end de troede. - Hundeejerne påskønnede både muligheden for et gratis tandeftersyn og en gratis prøvepakke DentaStix, og halvdelen af hundene kom på genbesøg for tandbehandling af forskellig art. Kampagnematerialet var et godt udgangspunkt for min snak med hundeejerne og fik mange til at tage hånd om problemet, siger dyrlæge Geneviève Jørgensen fra Dyreklinikken på Værnedamsvej. Kampagnen har med succes sat fokus på hundenes tandproblemer. Det viser både den store interesse for den frie tandkontrol og en kraftig stigning i salget af tandprodukter til hunde i forhold til 2010. Succesen gentages til næste år - Kampagnen ”Sund Mund”, som var den første af sin art i Skandinavien, var så stor en succes, at vi ønsker at fortsætte med den. For os er det betryggende, at mange hundeejere nu har nok viden til at gøre noget ved problemet,” siger Lisen Zethraeus, marketing manager hos Pedigree® i Skandinavien. – På samme tid ser vi, at der stadig er meget arbejde at tage fat på omkring hundenes mundhygiejne, og vores ambition er at nå ud til endnu flere hundeejere næste år.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Hvilken type hund er din i kulden?

Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.