Yorkshire terrier på bare 59 gram overlevede

15-09-2012 08:31, af Tine Luther
En fjerlet yorkshire terrier, ingen troede ville overleve, er i dag en velfungerende hvalp.
Copyright Ridehesten.com
Tommelise med den meget lave vægt – 59 gram – viste sig at have mod på livet og sutteflasken og har klaret sig igennem de kritiske dage. (Foto: Conni Sørensen

Den lille yorkshire terrier Tommelise blev født i et kuld på fem. Hendes fødselsvægt var 70 gram, hvilket ikke er meget – men ikke unaturligt for en hvalp af denne race. Til at begynde med diede hvalpen, men hun tabte sig hurtigt. Dyrlægen kunne ikke se, at der var noget galt med hvalpen, og opdrætteren, Conni Sørensen fra Sdr. Omme, forsøgte at give Tommelise sutteflaske hver anden time døgnet rundt. Desuden sørgede hun for, at den lille hvalp fik ”enetid” med moderen, idet de andre hvalpe, som var noget større, skubbede den lille fra fadet. En rigtig lille fighter Efter en uge vejede Tommelise sølle 58 gram, og selvom hun stadig fik tilbudt flaske hver anden time, ville vægten ikke stige. På 8. dagen mente Conni Sørensen, at Tommelise skulle have fred. Livet var ikke værdigt for hende længere. Men på mirakuløs vis begyndte den lille hvalp nu at tømme flasken grådigt. Hun fik en chance til – og vægten begyndte at stige. 16 dage gammel vejede Tommelise 103 gram, og Conni Sørensen er mere end lykkelig. – Jeg er så glad for, at jeg ”overhørte”, at mange opdrættere fortalte mig, at situationen var håbløs, og at jeg ligeså godt kunne få den lille hvalp aflivet. Hun viste sig at være en rigtig lille fighter!

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet