Lørdag var ingen af bussens deltagere taget til WDS, men kommet ud i det tjekkiske landskab til diverse specialudstillinger.
Intet mindre end tre forskellige lokationer, dog var bussen kun nødvendig til to af dem. Det var de små selskabshunde, som var på og sikke en oplevelse de fik. Vi startede hos griffon'erne som var kommet til en mindre zoologisk have som udstillingsområde.
Der gik diverse store fuglearter rundt og en advarsel var da også givet til deltagerne om at der var altså strøm i hegnet ind til dyrene. Der var der allerede et par stykker som var "kommet i stødet" inden da. De danske faner flagrede da også højt, da de danske hunde fik hevet cert'er hjem. En juniorhan gik også hele vejen og blev bedste junior, så det var en meget glad og beæret ejer, som tog pokalen under armen.
Bussen tog også en enkelt deltager til malteser udstillingen, så der var der rigtig tale om en kongelig modtagelse. Her havde klubben gået hele vejen for at vise deres kultur og traditioner. Med fri buffet af traditionelle retter, de fineste nationaldragter og et overdådigt præmiebord, så var stemningen i top. Intet mindre kunne gøre det, da den danske deltager også fik hevet cert'et hjem og diverse præmier til hund og ejer.
Søndag er sidste dag på WDS for blandt andet selskabshundene. Vi satser på at hive et par titler hjem til Danmark.
Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik
Udstilling af terrier, hønsehunde og gode oplevelser i Brno. Fredagen på WDS var slet ikke så tosset
En blandet dag ved World Dog Show i Brno i Tjekkiet, da World Dog Show åbnede torsdag
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.