World Dog Show 2014

07-08-2014 07:44, af Tine Luther
Årets største hundebegivenhed i FCI-regi, Word Dog Show, løber af stablen fra fredag den 8. til søndag den 10. august i Finland. Flere end 20.000 hunde, heriblandt 267 fra Danmark, deltager i begivenheden. Følg med live via link i denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com

Helsinki står parat til at afvikle et enormt arrangement, hvor ikke færre 21.247 hunde af 360 forskellige racer er tilmeldt. Til at bedømme udstillingshundene er der indhentet 116 dommere fra 31 forskellige lande. Sidste gang, Finland var været for World Dog Show, var i 1998. Dengang deltog der godt 16.500 hunde. Udover selve udstillingsbedømmelserne vil der også blive konkurreret i juniorhandling, ligesom WDS er vært for verdensmesterskaberne i lydighed og Dog Dancing. Men, men… WDS står ikke kun i konkurrencernes tegn. Der vil der være rigeligt af forskellig underholdning med hunden i centrum. Man kan opleve et væld af opvisninger i alverdens hundesportsdiscipliner og demonstrationer af forskelligslags – f.eks. arbejdende hunde, sportsgrene, finske racer, veterinære emner – og meget mere. Dem er der flest af Det er den finske lapphund, der er tilmeldt flest eksemplarer af – 526 eksemplarer. Øvrige racer med højt tilmeldingsantal: labrador med 291, golden retriever med 274, finsk hyrdehund med 234, dværgpinscher med 215, korthåret chihuahua med 207, berner sennenhund med 206 og chinese crested med eksemplarer. Danmark flot repræsenteret Det er naturligvis Finland, der har flest hunde med ved dette års World Dog Show – flere end 10.000. Danmark kommer ind på 8. pladsen med 267 hunde. Se Top 10–listen her: 1. FINLAND 10.838 2. RUSSIAN FEDERATION 4.127 3. SWEDEN 1.764 4. NORWAY 696 5. ITALY 472 6. ESTONIA 459 7. POLAND 357 8. DENMARK 267 9. LATVIA 243 10. GERMANY 242 Følg med live og se mere på WDS's officielle hjemmeside via links under WDS-logoet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Assistancehunde til mennesker med psykisk funktionsnedsættelse i Danmark

14-10-2025 12:50, af Chalotte Glintborg og Ida Kunzendorf

Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.