Herberget ”En Varm Seng”, Blumersgade 8, 1. sal i Horsens holder åbent hus den 19. marts fra kl. 13.00 til 17.00. Her kan hjemløse og andre i vanskelige økonomiske situationer møde op og få lidt legetøj til hunden, godbidder, foder, et dækken eller et tæppe. Frivillige fra ”Hjælp til de hjemløses hunde i Danmark” og ”En Varm Seng” står klar til at hjælpe med et åbent og ligeværdigt sind. Foreningerne går sammen for at hjælpe de svageste i samfundet – 2 såvel som 4-benede. Hundetræner Heidi Andersen vil være behjælpelig, hvis der er spørgsmål til træning af hundene. I løbet af dagen bydes der på pølser og brød samt varme drikke – så kig forbi til en snak omkring foreningerne. Din hjælp vil blive værdsat Det eneste, der mangles i forbindelse med arrangementet, er et par frivillige, der vil hænge posters op og/eller bruge 2-3 timer lørdag d. 19. marts på at dele flyers ud på strøget i Horsens. Vil du hjælpe, kan du kontakte Allan Larsen Herberget ”En Varm Seng” Blumersgade 8, 1. sal Horsens Tlf. 52 92 50 34 mail asl8700@hotmail.com Læs mere om foreningerne på www.Hjemløseshunde.dk og www.sletogret.dk/akut (du kan bruge de to links under billedet)
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.