Verdens måske højeste hund, og Englands mindste i duet

03-08-2016 10:00, af Kasper Larsson
Den enorme granddanois Major er i øjeblikket i spil til at blive kåret til verdens største hund. Med sine imponerende 124 cm er han i sandhed også en stor dansker
Copyright Ridehesten.com
Størrelsesforholdet er ikke til at tage fejl af. Men uanset størrelse, er de to hunde blevet rigtigt gode venner. (Foto: Facebook)

Alle vil gerne tro, at de er noget stort. Men på dagen, hvor Major mødte chihuahuaen Disney, var han virkelig stor – i hvert fald i forhold. Den enorme granddanois er i opløbet om at blive kåret til verdens højeste hund med en imponerende skulderhøjde på 124 cm! Da Major kom ansigt til ansigt med den tilsyneladende mikroskopiske hund Disney, der er Englands mindste, var der noget at se ned på. Parret mødtes i Majors hjem på Perriswood Archery and Falconry Centre in Penmaen, Gower i Sydwales. Og det har skabt nogle ret sjove billeder. – Major vejer 76 kg, men han er den sødeste hund i verden. Han kunne ikke gøre en flue fortræd, og det gælder også små hunde som lille Disney her, siger Majors ejer, Brian Williams til WalesOnline.co.uk. Den lille chihuahua på 19 måneder vejer til sammenligning blot 800 gram og er 8 centimeter høj over skulderen – så der er noget af en forskel på parrets højde og drøjde. Major er en sulten størrelse. Om dagen spiser den store hund sig igennem seks æg, to kilo foder og halvanden liter mælk – Disney spiser ikke mere, end der kan være i en æggeskal. Disney ejer, den 26 årige hundefrisør Natalie Vane, tog Disney med på tur fra hjemmet i Bilston, for at besøge den store Major. – Jeg kan slet ikke begribe, hvor godt de kommer ud af det sammen. Det er begyndelsen på et smukt venskab, fortæller hun til WalesOnline.co.uk. Kilde: WalesOnline.co.uk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker