Verdens første internationale konference om gadehunde

04-05-2012 09:02, af Tine Luther
Tre fjerdedele af verdens hunde formodes at være herreløse. WSPA og en række andre af verdens førende dyrevelfærdsorganisationer holder i år verdens første internationale konference om håndtering af de mange gadehunde. ”International Conference on Dog Population Managament 2012” finder sted i York, England, i september.
Copyright Ridehesten.com

Hele 75 procent af verdens hunde anslås at være herreløse. Deres hverdag er fuld af prøvelser. De må kæmpe hårdt for deres overlevelse. Mange af hundene lider desuden af sygdomme og svære skader, der ikke bliver behandlet. Over tre fjerdedele af hvalpene i udviklingslandene dør en smertefuld død som følge af rabies eller hvalpesyge. Den allerede dystre situation bliver yderligere formørket af, at omkring 20 millioner hunde bliver slået ihjel hvert år med brutale metoder. Mange af disse aflivninger er organiseret af regeringer og myndigheder i et forsøg på at stoppe rabies. Samarbejde er nødvendigt for at vende situationen globalt Konferencens centrale mål er at bringe politikere sammen med økologer, økonomer og specialister i dyrebeskyttelse og dyresundhed. Sammen kan disse tag fat på de mest presserende spørgsmål, vi står overfor med henblik på at hjælpe de udsatte og voksende hundebestande. Se mere om konferencen via linket under konferencelogoet til højre. Kilde: WSPA.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.