Vanrøgtede hunde fra Aars i bedring

17-02-2012 09:08, af Tine Luther
Hundene, der blev fjernet fra en kennel i Nordjylland i januar, er snart klar til at blive videreformidlet. Men bliver ejerne i sådanne sager ofte nok frakendt retten til at have hund?
Copyright Ridehesten.com
Der er forskellige racer i Aars-sagen - blandt andet beagle. (Modelfoto: Shutterstock)

De 14 hunde, der i januar blev fjernet fra en kennel i Aars i Nordjylland, har det alle bedre, efter de er kommet i Dyreværnets varetægt. Indtil hundene blev fjernet fra deres ejer, skulle de have levet uden mad og drikke i flere dage og være våde, kolde og beskidte i deres bure i en lade. Nogle af dem havde bl.a. orm, åbne sår, hårtab og uplejede neglede, der forhindrede dem i at gå. Hundene blev fjernet den 30. januar og har siden opholdt sig på Dyreværnets internat i København. De er blevet mere tillidsfulde, nysgerrige og har fået livsmodet tilbage. Deres foderstand er også forbedret. Hundene er snart klar til at komme ud i nye familier, og den 24. februar sættes de officielt til formidling. Der er tale om forskellige racer – bl.a. en pudel, en cocker spaniel og flere beagler. Se mere om sagen via linket under billedet til højre Frakendelsesretten idømmes sjældent Desværre er det ikke ofte, at dyremishandlere frakendes retten til at have dyr. I perioden 2009-2011 blev der foretaget 2.392 anmeldelser om overtrædelse af dyreværnsloven, hvilket resulterede i 1.878 sigtelser. Trods dette høje tal, var det kun i 40 tilfælde, de anmeldte blev frakendt retten til at have dyr. Der er endnu ikke afsagt som i Aars-sagen. Kilder: nordjyske.dk og danskfolkeparti.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.