Vågen vovse vækker villaejer

04-07-2016 15:30, af Kasper Larsson
En 39 årig mand tog selv teten, da han natten til mandag opdagede en ubuden gæst på sin matrikel. Mandens hund gjorde forarbejdet.
Copyright Ridehesten.com
Villaejerens hund har en stor del af æren i pågribelsen af en tyv, der natten til mandag blev pågrebet på ejendommen. (Modelfoto: Shuterstock)

En villaejer fik sig noget af en ubehagelig oplevelse, da han måtte op og fange tyveknægte på sin ejendom natten til mandag. Han fik selv fat i den ubudne gæst, og holdt ham fast, indtil en patruljevogn ankom. Således fortæller Ole Aamann vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands politi til Ritzau. Anholdelsen fandt sted kl. 02.30 om natten i det sydvestlige Haderslev. Og villaejerens hund har en stor del af æren for pågribelsen. – Husets ejer bliver vækket af bjæf fra familiens hund. Han undrer sig over, at udendørsbelysningen er slået fra og får det tændt igen. Derefter går han i seng, fortæller vagtchefen. Kort tid efter hændelsen må manden endnu engang ud af sengen – for hunden er igen på mærkerne, og giver lyd fra sig. – Belysningen er slået fra igen. Han tjekker derfor husets overvågningssystem. På et kamera ser han en person snige sig omkring på grunden. Han går udenfor og får fat i manden, der gør et forgæves forsøg på at stikke af i løb. Ikke specielt smart Den natlige gæst burde nok have taget benene på nakken i det øjeblik, det firbenede vagtværn gav lyd fra sig – men helt så langt tænkte tyven ikke. - Man kan sige, at det ikke var særlig smart af ham at blive på grunden, når ejeren nu én gang havde tændt lyset udenfor, og hunden i huset igen reagerede. Men det er ikke usædvanligt. Fremgangsmåderne i forbindelse med indbrud er ikke altid lige smarte, siger vagtchefen. Kilde: Mx.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.