UDSTILLING af billedkunstner og keramiker Marianne Steenholdt Bork

17-08-2013 09:50, af Tine Luther
Du kan opleve udstillingen KYNOS – en magisk, realistisk, kynologisk, keramisk fortælling - i København fra fredag d. 30. august – søndag d. 22. september 2013.

Med historiefortællerens farverige pallet beskriver Marianne Steenholdt Bork mennesket anno 2013. Hovedpersonen er hunden, og temaet er menneskets forhold til denne sjove, mytologiske og trofaste figur. Materialet er ler og foto, og udtrykket er magisk realisme. Til udstillingen Kynos (græsk for ’hund’) har Bork formet det bløde ler om til fantasifulde hunde fastbrændt i den legende bevægelse og med humoristiske og underfundige rekvisitter som en grøn undulat, en kaktus, lakridskonfekt og pighalsbånd. Udstillingen består foruden af de små og store keramiske hunde også af fotoserien Hundrede Hunde, hvor 100 forskellige motiver af hunde og deres ejere er fotograferet på det sted, Bork har mødt dem: på gaden og i skoven. UDSTILLINGEN ER I OFFICINET I KØBENHAVN fredag d. 30. august – søndag d. 22. september 2013. ÅBNINGSTIDER Tirsdage – søndage kl. 12 - 16 FERNISERING Fredag d. 30. august kl. 16 - 19 med åbningstale af advokat, forfatter Bonnie Mürsch. FOREDRAG Lørdag d. 7. september kl. 14 med forfatter Rikke Agnete Olsen om ”Hunde i historien”. Officinet Bredgade 66, 1260 København K. Tlf. 33 15 29 40

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?