Støt stigende interesse
Hunde, høj musik og højt humør er kodeordene lørdag den 4. og søndag den 5. november, når Dansk Kennel Klub afholder årets afsluttende udstilling i MCH Messecenter Herning.
”Årets sidste hundeudstilling er altid noget særligt, og traditionen tro bliver det lidt af en fest. Humøret er ekstra højt, og i år bliver festen endnu større, for vi bliver flere stadigt flere!” fortæller Wilfred Olsen, der er formand for Dansk Kennel Klubs udstillingsudvalg. Som en af de eneste kennelklubber i verden har Dansk Kennel Klub igennem de seneste år formået at fastholde en støt stigende tilslutning til sine hundeudstillinger.
”Vi danskere er vilde med vores hunde, og det rekordstore antal tilmeldte hunde tyder på, at interessen for vores firbenede venner kun er stigende,” mener Wilfred Olsen.
Skal du have hund?
På en hundeudstilling kan du ikke købe hunde, men med 250 racer samlet i Herning er det et fantastisk sted at blive klogere, hvis du overvejer at købe hund. Det er nemlig altid sjovt at se flere hunde af samme race på en gang, du kan få en snak med ejerne om fordele og ulemper ved netop den race og bedre danne sig et billede af, om det er en hund, der passer ind i dit liv.
"Det er så vigtigt at få en race, som passer til det liv, man kan tilbyde en hund i hver enkelt husstand," siger Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub, som er Danmarks største forening for hundeejere af både racehunde og blandingshunde. Ved at vælge en hund, der passer, sikrer man sig et positivt samvær og samliv de næste 10-14 år.
Titler, ære og silkebånd
En hundeudstilling kan bedst sammenlignes med et dyrskue. En autoriseret dommer giver en bedømmelse af din hund, og hvis den bliver bedste hund i sin race, går den videre i konkurrencen med hunde af andre racer, indtil udstillingens samlede vinder kåres, og som med et engelsk låneudtryk får titlen Best in Show. Det er æren, man kæmper om i hundesport, for der er ingen pengepræmier, men masser af ambitioner og konkurrencegejst. Ved denne årets sidste udstilling udkæmpes også en sidste dyst om den ærefulde titel som Årets Hund – altså den mest vindende hund igennem hele år 2017. Hundene bedømmes racevis om formiddagen, og fra kl. 15 begge dage går det løs med de afsluttende finaler i messecentrets runde Hal B.
Til finalen lørdag kan du både møde de godt 250 finalister – og desuden politihunden Theo, der kigger forbi for at lade sig hædre for sine evner. Theo er blevet indstillet som modtager af prisen for Årets Politihund, fordi han snusede sig frem til en 89-årig dement plejehjemsbeboer, der var forsvundet fra sit hjem.
Søndag kåres alle de mest vindende hunde på DKK´s udstillinger inden for alle hunderacer i Danmark, og i år har vi desuden verdenspremiere på ny konkurrence, som kun afvikles på årets sidste udstilling: Bedste Hund af Dansk Race, dvs. Dansk spids, grønlandshund, gammel dansk hønsehund, broholmer og dansk-svensk gårdhund. Sidst men ikke mindst hædres den hund, der har vist sig fra sin allerbedste side og vundet allermest i 2017.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
I et telt bevogtet af spøgelser, holder DKK’s mentalbeskrivelsesudvalg til. Det er første gang, de er repræsenteret ved en udstilling
I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer
Flere danske medier, herunder Videnskab.dk og Ekstra Bladet, har for nyligt omtalt en forskningsartikel med overskriften: ”Racen spiller meget lille rolle for en hunds adfærd”.
Det er selvfølgelig en god ”click-bait”-overskrift, men den er ikke helt dækkende for studiets konklusioner, mener Dansk Kennel Klub
Det sker, at anatomiske overdrivelser vinder over den korrekte anatomi, når hunde bedømmes i ringene. I nyere tid er det blandt andet de meget overvinklede bagpartier, der tager stikket hjem, selvom de strider mod hundens oprindelige anatomi
Det beviste vejrguderne i Vejen lørdag. Efter en drivvåd formiddag og start på eftermiddagen, begyndte solen at titte frem i horisonten.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.