Støt stigende interesse
Hunde, høj musik og højt humør er kodeordene lørdag den 4. og søndag den 5. november, når Dansk Kennel Klub afholder årets afsluttende udstilling i MCH Messecenter Herning.
”Årets sidste hundeudstilling er altid noget særligt, og traditionen tro bliver det lidt af en fest. Humøret er ekstra højt, og i år bliver festen endnu større, for vi bliver flere stadigt flere!” fortæller Wilfred Olsen, der er formand for Dansk Kennel Klubs udstillingsudvalg. Som en af de eneste kennelklubber i verden har Dansk Kennel Klub igennem de seneste år formået at fastholde en støt stigende tilslutning til sine hundeudstillinger.
”Vi danskere er vilde med vores hunde, og det rekordstore antal tilmeldte hunde tyder på, at interessen for vores firbenede venner kun er stigende,” mener Wilfred Olsen.
Skal du have hund?
På en hundeudstilling kan du ikke købe hunde, men med 250 racer samlet i Herning er det et fantastisk sted at blive klogere, hvis du overvejer at købe hund. Det er nemlig altid sjovt at se flere hunde af samme race på en gang, du kan få en snak med ejerne om fordele og ulemper ved netop den race og bedre danne sig et billede af, om det er en hund, der passer ind i dit liv.
"Det er så vigtigt at få en race, som passer til det liv, man kan tilbyde en hund i hver enkelt husstand," siger Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub, som er Danmarks største forening for hundeejere af både racehunde og blandingshunde. Ved at vælge en hund, der passer, sikrer man sig et positivt samvær og samliv de næste 10-14 år.
Titler, ære og silkebånd
En hundeudstilling kan bedst sammenlignes med et dyrskue. En autoriseret dommer giver en bedømmelse af din hund, og hvis den bliver bedste hund i sin race, går den videre i konkurrencen med hunde af andre racer, indtil udstillingens samlede vinder kåres, og som med et engelsk låneudtryk får titlen Best in Show. Det er æren, man kæmper om i hundesport, for der er ingen pengepræmier, men masser af ambitioner og konkurrencegejst. Ved denne årets sidste udstilling udkæmpes også en sidste dyst om den ærefulde titel som Årets Hund – altså den mest vindende hund igennem hele år 2017. Hundene bedømmes racevis om formiddagen, og fra kl. 15 begge dage går det løs med de afsluttende finaler i messecentrets runde Hal B.
Til finalen lørdag kan du både møde de godt 250 finalister – og desuden politihunden Theo, der kigger forbi for at lade sig hædre for sine evner. Theo er blevet indstillet som modtager af prisen for Årets Politihund, fordi han snusede sig frem til en 89-årig dement plejehjemsbeboer, der var forsvundet fra sit hjem.
Søndag kåres alle de mest vindende hunde på DKK´s udstillinger inden for alle hunderacer i Danmark, og i år har vi desuden verdenspremiere på ny konkurrence, som kun afvikles på årets sidste udstilling: Bedste Hund af Dansk Race, dvs. Dansk spids, grønlandshund, gammel dansk hønsehund, broholmer og dansk-svensk gårdhund. Sidst men ikke mindst hædres den hund, der har vist sig fra sin allerbedste side og vundet allermest i 2017.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr
Lørdag var første dag med en yakutskaya laika på en dansk DKK udstilling. Søndag indløste den billetten til Store Ring
I torsdags startede Dansk Kennel Klubs hovedsponsor, Royal Canin, en webinarrække for opdrættere og vil gerne give opdrættere, der er medlem af DKK mulighed for at deltage - ganske gratis
Under en oprydning fandt John Jonhansen en DKK medalje i sølv fra 1919. Den overrakte han i dag til Dansk Kennel Klub
Alle billederne fra Vejen er nu online
I denne weekend afholder Dansk Kennel Klub stor international hundeudstilling på Bornholm. Solskinsøen levede op til sit navn, og lørdagens udstillinger forløb gnidningsfrit. Knap 2000 hunde var tilmeldt dagens udstillinger
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
I den kommende weekend er der hundefestival i Blokhus, hvor man præsenterer et flot og hyggeligt program
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.