Har du givet din bil et navn eller snakker du med hunden når I er alene? Nogle har med garanti kaldt dig for mærkelig, men nu kan du give igen af samme skuffe – det er nemlig et tegn på intelligens. Det at give din bil et navn, eller at tale til hunden – generelt at tildele menneskelige kvaliteter til ting og dyr – kaldes for antropomorfisme. Denne evne er en naturlig og typisk menneskelig egenskab, der adskiller os fra andre levende væsener. Det forklarer Nicholas Epley, der er professor i adfærdsvidenskab ved University of Chicago. Epley forklarer, at ingen anden art på jorden har samme egenskab, og at vi gør det i langt højere grad end vi er klar over. Måske råber du af din bil når den driller, eller vejret når det ikke arter sig efter den planlagte grillaften. Vejret er et glimrende eksempel, fordi vi netop giver storme menneskenavne. Så næste gang du træder ind over dørtærsklen og med din stemmes fulde kraft råber ”har du savnet mig?” til din hund – så er det ikke dig, den er gal med. Du kan derimod bryste dig med at være bragende intelligent. Kilde: Dagens.dk
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund