Tæve død under tvangsparring

12-08-2013 21:29, af Tine Luther
En lille pomeranian fra Norge mistede livet, da hun blev holdt under en parring i en kennel. Hanhundejeren, der holdt tæven, er nu anmeldt for hændelsen.
Copyright Ridehesten.com
Den norske tæve, der døde under en tvangsparring, var af racen pomeranian. (Modelfoto: Shutterstock)

Den norske hundeejer Renate Maria Øvrebø, 19 år, mistede sin pomeraniantæve Mayiu forrige mandag. Den unge pige, for hvem hunden betød alt, er i stor sorg og beskriver hændelsen som et mareridt. Hun havde bragt sin 5-årige tæve til en kennel for at lade hende parre. Tæven var tydeligvis bange for hanhunden og ville ikke parres. Hanhundeejeren greb tæven og med et tæppe holdt hun hende nede, så hun ikke kunne stå oprejst. Den unge og uerfarne tæveejer spurgte, om det var normalt, hvorpå kennelejeren nedladende svarede, at hun er professionel og gør dette flere gange om ugen. KÆMPEDE IMOD – OG BLEV SÅ LIVLØS Tæven skreg og forsøgte forgæves at vride sig løs, men blev blot holdt endnu hårdere. Kort efter holdt hun op med at gøre modstand og blev livløs. Da kastede Renate Maria Øvrebø sig over sin hund og forsøgte uden held at få liv i hende igen. Kennelejeren gentog flere gange, at hun aldrig tidligere havde oplevet, at en hund var død under en sådan parring, og at der helt klart måtte være noget galt med tæven. Atter hævdede kvinden at være professionel, og at det, hun havde gjort under parringen, er helt normalt. UMULIGT AT GENOPLIVE De kørte til dyrlægen, og hele vejen forsøgte Renate Maria Øvrebø at genoplive Mayiu. Dyrlægen forsøgte også, bl.a. med adrenalin, men måtte erklære hunden død. Hun er nu sendt til obduktion.- Uanset hvad obduktionen viser, så døde min hund i kennelejerens hænder, siger Renate Maria Øvrebø. Uanset om det var hjertestop, eller der var noget andet i vejen, så tvivler jeg stærkt på, at Mayiu havde været død i dag, hvis ikke hun havde været udsat for den grusomme hændelse. Tænk hvis jeg havde råbt stop og sagt nej. Så ville Mayiu havd været her nu. Årsagen til at Renate Maria Øvrebø ikke fik stoppet hændelsen, forklarer hun med, at kennelejeren hele tiden sagde, at alt var normalt og understregede, at parringer er noget, hun har forstand på. Renate Maria Øvrebø havde aldrig været med ved en parring før og anede ikke, hvordan det foregår. KENNELEJEREN ANMELDT Renate Maria Øvrebø har anmeldt kennelejeren til både politiet og Norsk Kennel Klub. Hun håber, at anmeldelsen medfører, at kennelejeren bliver frakendt retten til at holde dyr. Kristin Aukrust, veterinær og avlskonsulent i Norsk Kennel Klub, siger, at hun aldrig har hørt om lignende episoder. Hun understreger, at det ikke er sædvanlig procedure for en parring, og at det er som en voldtægt. Det er sædvanligt at være til stede ved parringer og eventuelt hjælpe til under processen, men at tvangsparringer ikke må forekomme. Kilde: nrk.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse