Syngende hund fra New Guinea

25-04-2013 14:40, af Tine Luther
New Guinea singing dog er en af verdens mest sjældne hunderacer - og det er en vild en af slagsen.
Copyright Ridehesten.com
animal.discovery.com viser indslag om New Guinea singing dog - se det via linket nedenfor. (Screendump fra animal.discovery.com)

New Guinea singing dog er en af verdens mest sjældne hunderacer. Der lever kun omkring 200 i fangenskab – og man har frygtet, at den specielle, vilde hund var uddød i naturen. Den imidlertid blevet set i et øde naturområde på New Guinea. Det lykkedes i 2012 Tom Hewitt, leder af Adventure Alternative Borneo, at fotografere et vildlevende eksemplar. Det er første gang, dette er lykkedes i 23 år! Fotografiet blev taget under en ekspedition i en dal med vild natur. Pludselig spidsede ører guiden, og fra ham lød det: ”Dog”. Tom Hewitt var noget overrasket, men guiden havde ret. Per instinkt – uden egentlig at hæfte sig ved det usædvanlige ved sitiationen – tog Hewitt nogle billeder af den vilde hund. Fotografierne er bevis for, at New Guinea singing dog fortsat overlever i naturen. New Guinea singing dog er tæt relateret til den australske dingo, om end den har forskellige unikke træk. Eksempelvis er dens svælg helt specielt, hvilket bevirker, at den er i stand til at frembringe de helt usædvanlige lyde, som har givet inspiration til dens navn. Singing dog er også ekstremt smidig med meget fleksible led, som gør den i stand til at bevæge sig katteagtigt og f.eks. klatre i træer. Den lever i meget højt beliggende områder af småvildt såsom fugle og rotter. SE VIDEO OM – OG HØR – NEW GUINEA SINGING DOG VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: www.dognews.co.uk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Assistancehunde til mennesker med psykisk funktionsnedsættelse i Danmark

14-10-2025 12:50, af Chalotte Glintborg og Ida Kunzendorf

Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.