Syg hund oplever sin ejers bryllup, inden den skal herfra

20-09-2016 16:02, af Kasper Larsson
Hunde er mere end blot et kæledyr. De bliver en del af familien i det øjeblik de træder ind over dørtærsklen til vores hjem. De er vores bedste venner, støtte og familie

Hvad end man er mand eller kvinde, gammel eller ung, så vader hunde som regel ind i vores liv med træsko på – uden hensyn til noget som helst, andet end at de bare vil elskes – og ofte bliver de det bedste bekendtskab, vi nogensinde har haft. Nogle gange overgår de endda vores tobenede relationer. Det betyder, at når tiden kommer til at skulle sige farvel, så er det umådelig svært – for hunde er ikke blot et ”kæledyr”, men noget langt, langt større. Men alle hundeejere bliver før eller siden nødt til at træffe det svære valg; hvad end det er grundet alderdom, sygdom eller andre omstændigheder. Med tynget sind kører man hunden en sidste tur til dyrlægen. I sidste ende er det altid bedre at ende sine elskedes lidelser og håbe på, at de er glade i det næste liv. Helbredende minder Ser man tilbage på de mange fantastiske minder, man har haft med sine tidligere hunde, er der nok glæde til at gøre en trist og grå dag lysere. For Kelly O’Connell vil minderne vare for altid, for de er blevet foreviget i en smuk fotosession, hvor hendes hund Charlie Bear netop når med til henedes bryllup. Labradoren Charlie Bear blev diagnosticeret med en hjernesvulst i en fremskreden alder, og O’Connell vidste, at det var et spørgsmål om tid, inden hun ville miste ham. O’Connels søster og brudepige Katie Lloyd bar den store Labrador ned af gulvet på bryllupsdagen. Følelserne, der er fanget i de mange billeder, er rå, bittersøde og hjerteskærende smukke. På videoen herunder kan du se et uddrag af billederne fra den følelsesladede dag. Kilde: Littlethings.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.