Lørdag aften klokken 22.15 stod Agnes Biglarnia med sin dalmatiner Running Spot’s Dancing Dog og havde vundet Show of Winners. Den svenske vinder var ovenud lykkelig.
– Jeg er så glad. Jeg var faktisk tæt på at tage hjem i eftermiddag, da vi har gæster derhjemme, men jeg ringede til min mand og sagde, at jeg lige blev nødt til at blive lidt endnu, fortalte hun efter at være blevet hyldet.
Den polske dommer, Janusz Opara, der dømte finalen, var ikke i tvivl om sin vinder.
– Jeg kunne se, at han var noget helt specielt allerede, da han løb ind første gang. Alt er bare perfekt på ham, lød det fra den polske dommer, og det var Agnes Biglarnia ikke overraskende helt enig i:
– Bob er en helt fantastisk udstillingshund, og så er han også en dejlig familiehund med et skønt temperament, sagde hun.
Midt i alle festlighederne kom en noget nedslående melding over højttalerne. Arrangør Ulf Fjeldsted Jørgensen kunne nemlig fortælle, at dette var hans sidste Show of Winners.
– Det er selvfølgelig meget mærkeligt, men jeg kan bare mærke, at jeg godt vil have lov at være pensionist nu. De sidste par måneder er al min tid gået med Show Of Winners, og nogle dage har jeg altså mere haft lyst til at tage en øl på stranden, fortalte han bagefter til hunden.dk.
Vi siger tak til Ulf for hans store arbejde i alle disse år.
Tak Ulf
Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet