Lørdag aften klokken 22.15 stod Agnes Biglarnia med sin dalmatiner Running Spot’s Dancing Dog og havde vundet Show of Winners. Den svenske vinder var ovenud lykkelig.
– Jeg er så glad. Jeg var faktisk tæt på at tage hjem i eftermiddag, da vi har gæster derhjemme, men jeg ringede til min mand og sagde, at jeg lige blev nødt til at blive lidt endnu, fortalte hun efter at være blevet hyldet.
Den polske dommer, Janusz Opara, der dømte finalen, var ikke i tvivl om sin vinder.
– Jeg kunne se, at han var noget helt specielt allerede, da han løb ind første gang. Alt er bare perfekt på ham, lød det fra den polske dommer, og det var Agnes Biglarnia ikke overraskende helt enig i:
– Bob er en helt fantastisk udstillingshund, og så er han også en dejlig familiehund med et skønt temperament, sagde hun.
Midt i alle festlighederne kom en noget nedslående melding over højttalerne. Arrangør Ulf Fjeldsted Jørgensen kunne nemlig fortælle, at dette var hans sidste Show of Winners.
– Det er selvfølgelig meget mærkeligt, men jeg kan bare mærke, at jeg godt vil have lov at være pensionist nu. De sidste par måneder er al min tid gået med Show Of Winners, og nogle dage har jeg altså mere haft lyst til at tage en øl på stranden, fortalte han bagefter til hunden.dk.
Vi siger tak til Ulf for hans store arbejde i alle disse år.
Tak Ulf
Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.