Svensk sejr i Ulfs sidste Show Of Winners

30-10-2021 23:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En æra sluttede lørdag aften, da Ulf Fjeldsted Jørgensen afslørede, at han netop havde holdt sit sidste Show Of Winners

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Lørdag aften klokken 22.15 stod Agnes Biglarnia med sin dalmatiner Running Spot’s Dancing Dog og havde vundet Show of Winners. Den svenske vinder var ovenud lykkelig.

– Jeg er så glad. Jeg var faktisk tæt på at tage hjem i eftermiddag, da vi har gæster derhjemme, men jeg ringede til min mand og sagde, at jeg lige blev nødt til at blive lidt endnu, fortalte hun efter at være blevet hyldet.

Den polske dommer, Janusz Opara, der dømte finalen, var ikke i tvivl om sin vinder.

– Jeg kunne se, at han var noget helt specielt allerede, da han løb ind første gang. Alt er bare perfekt på ham, lød det fra den polske dommer, og det var Agnes Biglarnia ikke overraskende helt enig i:

– Bob er en helt fantastisk udstillingshund, og så er han også en dejlig familiehund med et skønt temperament, sagde hun.

Midt i alle festlighederne kom en noget nedslående melding over højttalerne. Arrangør Ulf Fjeldsted Jørgensen kunne nemlig fortælle, at dette var hans sidste Show of Winners.

– Det er selvfølgelig meget mærkeligt, men jeg kan bare mærke, at jeg godt vil have lov at være pensionist nu. De sidste par måneder er al min tid gået med Show Of Winners, og nogle dage har jeg altså mere haft lyst til at tage en øl på stranden, fortalte han bagefter til hunden.dk.

Vi siger tak til Ulf for hans store arbejde i alle disse år.

Tak Ulf

 

Læs også

Samojeden Bullet er Winner of Winners

23-02-2025 20:23, af Cecilie Friis Amstrup

Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.

Simone er bedste juniorhandler ved Show of Winners

23-02-2025 19:59, af Cecilie Friis Amstrup

Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.

Show of Winners samler smukke hunde

21-02-2025 08:03, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.