Stjålen hund fundet via sociale medier

10-08-2013 08:10, af Tine Luther
Endnu en gang har det vist sig, at de sociale medier er fremragende, når det gælder returnering af forsvundne hunde.
Copyright Ridehesten.com
lifewithdogs.tv fortæller om hvalpen, der blev stjålet - men fundet igen via Facebook. (Screendump fra .lifewithdogs.tv)

Uanset om man befinder sig i Danmark, USA eller et helt tredje sted, er et virkeligt effektivt redskab til at finde en forsvundet/stjålet hund de sociale medier. Mica Chenault, Milwaukee, Wisconsin, fik i sidste uge stjålet sin to måneder gamle sankt bernhardhvalp Kura. Tyveriet skete, da Mica Chenault havde efterladt hvalpen i sin bil for hurtigt at løbe et ærinde. Da hun kom ud igen, var nogen trængt ind i bilen og havde stjålet Kura. Mica Chenault var naturligvis helt ud af sig selv og anmeldte straks tyveriet til politiet. En overvågningsvideo viste, at Kura blev kørt væk fra parkeringspladsen i en sort bil. Det næste, Mica Chenault gjorde, var at fortælle om tyveriet på Facebook – og det viste sig at være en rigtig, rigtig god idé. Efterlysningen blev delt masser af gange, og det gav pote. I mandags blev Mica Chenault nemlig kontaktet af en familie, som havde set efterlysningen på Facebook. En ukendt person havde efter sigende fundet hvalpen på gaden og spurgte familien Ragland, om de ville tage sig af den. De ville de – og de indkøbte foder og hundeseng og bød hvalpen hjertelig velkommen. Da familiens datter opdagede efterlysningen på nettet, var familien ikke det mindste i tvivl om, hvad der var det rigtig at gøre: De kontaktede straks Mica Chenault, som dermed fik sin hvalp uskadt hjem. De ansvarlige for tyveriet er ikke fundet, men Mica Chenault er bare glad for, at hun har fået Kura hjem – og så er hun selvfølgelig familien Ragland evigt taknemmelig. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mens vi venter på foråret: 5 (lidt skøre) ting du kan lave med din hund

Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse