For 36. gang bydes der velkommen til en spændende dag og aften i selskab med Danmarks smukkeste hunde, deres glade ejere og et feststemt publikum, når en lang række af Danmarks smukkeste hunde dyster ved Show of Winners. Det sker i Frederiksborghallen i Hillerød lørdag den 20. februar 2016 fra kl. 12.00 til ca. 22.30. Igen i år er Dansk Kennel Klub hovedsponsor for arrangementet. Hundene har kvalificeret sig Alle hundene har kvalificeret sig til deltagelse i løbet af en lang sæson, hvor de har opnået imponerende triumfer i ind- og udland. Men de tidligere sejre tæller ikke på denne dag. Nu er det humøret og dagsformen samt de små detaljer, der spiller den afgørende rolle, når dommeren til slut skal træffe sin sidste afgørelse. Årets Vinder 2016 Vi skal også fejre Årets Vinder 2016. Det er Danmarks mest vindende sportsmand Eskild Ebbesen, som i ”Guldfireren” har vundet både olympiske medaljer og verdensmesterskaber. Når projektørerne tændes Konceptet for Show of Winners, hvor den glamourøse og funklende del af hundesporten viser sin kvalitet i afvekslende konkurrencer, blandet med forskellige underholdende indslag, er blevet berømmet langt ud over landets grænser. Mange udenlandske tilskuere, deltagere og dommere er kommet hjem og har berettet om den stemningsfyldte atmosfære og de betagende øjeblikke. Det er arrangørernes ønske, at Show of Winners 2016 lever op til tidligere års succes, og vi håber, at de mange tilskuere vil tage vel imod aktørerne på scenen. For når projektørerne tændes, når stjernerne funkler, når bifaldet brager, så ved vi alle, at vi er til Show of Winners. HOVEDSPONSOR: DANSK KENNEL KLUB. ØVRIGE SPONSORER: GREENDOG OG ROYAL CANIN Se mere via linket under billederne til højre.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling