Søndag 4. september 2011 kl. 13-17 gentager Servicehunde til Handicappede (STH ) de senere års succeser og inviterer til Dog-a-thon, hvor alle interesserede kan gå en tur i Dyrehaven og samtidig støtte en god sag. Adgangsbilletten koster 100 kr. og købes gennem Billetnet. De 100 kr. går ubeskåret til træning af servicehunde til børn og voksne med bevægelseshandicap. Ved start udleveres lidt forsyninger bl.a. frugt og vand til turen, der er også mulighed for at købe the/ kaffe og kage. Ruten Inden afgang er der en let opvarmning til turen, der er på ca. 5 km og starter ved Dyrehavsbakkens p-plads og går ad Peter Liepsvej, Kristiansholmsvej til Eremitageslottet, hvor der holdes en pause. Derefter går ruten ad Sdr. Eremitagevej, Chausseen og tilbage til P-pladsen. Opvisning og hyggeligt samvær Efter turen er der mulighed for hyggeligt samvær samt opvisning med servicehunde og -brugere, der viser nogle af hundenes mange funktioner i dagligdagen. Praktiske oplysninger • Tilmelding ER nødvendig - tilmelding og deltagerbetaling sker forud fra 1. juli via Billetnet på www.billetnet.dk (du kan benytte linket under billederne til højre) • Prisen for voksne er 100 kr. pr. person, børn under 14 år deltager gratis under ledsagelse af en voksen. • Mødested Dyrehavsbakkens Parkeringsplads i Klampenborg, søndag 4. september kl. 13.00, der vil være skiltning. • Ved start og mål er der opstillet toiletter. Ved Eremitageslottet findes et rimeligt anvendeligt handicaptoilet. • Der vil være hjælpere tilstede under hele ruten. • Alle med interesse for sagen er velkomne - med eller uden hund. • Hunde skal dog under hele arrangementet føres i snor. Se mere om Servicehunde til Handicappede og Dog-a-thon via linket under billederne til højre.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.