Når vi taler om servicehunde, handler det ofte om børn eller voksne med udfordringer på den ene eller den anden måde. Men servicehunde kan også bruges af børn uden specielle udfordringer til at oparbejde sociale færdigheder, og børnene elsker det. Det er konklusionen på en undersøgelse fra UBC Okanogan i Canada.
I undersøgelsen deltog 22 børn fra Okanogan drenge og pige klub, og målet var at lære dem nye sociale kompetencer med hjælp fra servicehunde. Det skriver Science Daily.
Undersøgelsen varede i seks uger, hvor børnene var sammen med hundene. Hver uge lærte børnene nye kompetencer som for eksempel at introducere sig for andre eller vejlede andre. Først øvede de sig alene med hver deres hund. Derefter afprøvede de deres nye kunnen på resten af gruppen og til slut skulle de udføre opgaverne på nogle universitetsstuderende. Her havde børnene deres hund og en hundehandler med sig.
– Hundene skabte et ikke-truende miljø for børnene, og de oplevede en meget større tryghed i det, de skulle gøre, lyder det fra Nicole Harris, der stod for undersøgelsen.
Gennem de seks uger samlede forskerne desuden data om børnene og deres trivsel, og det viste sig, at børnene var mere glade og meget engagerede i opgaverne.
Til sidst interviewede Nicole Harris otte af børnene, som var i alderen fra fem til 11 år. De sagde alle, at det havde været en positiv og dejlig oplevelse, og de påpegede også, at de selv oplevede, at man opførte sig pænere end man gjorde i skolen.
– Hunde kan reducere meget stress hos børn, ligesom de kan hjælpe med at booste børnenes selvtillid. Det var virkelig rørende at se, hvilken påvirkning hundene havde på børnene, siger Nicole Harris, der også ser store muligheder for brugen af hunde som konsekvens af denne undersøgelse.
– Det er blevet vigtigere for skoler i dag at lære børn om sociale kompetencer, og jeg tror, at denne undersøgelse kan være med til at udvikle programmer i eller efter skoletiden til udvikling af børns sociale kompetencer, siger hun.
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Det er ikke kun blandt beboerne på landets plejecentre, at TrygFondens besøgshunde spreder glæde. Også plejepersonalet har stor gavn af besøgshundeordningen, fordi de er med til at give nærvær og skaber et samtalerum, der bliver en hjælp i plejepersonalets arbejde. På Kongebrocenteret i Christiansfeld oplever plejehjemslederen på nært hold, hvilken magisk indvirkning labradoren Sally har på alle
Tilbage i maj måned lagde Mette Vahlun et opslag på Facebook, hvor hun gjorde opmærksom på de problemer, der følger med at have en servicehund. Vi har talt med hende om problemerne, glæden og lysten til at oplyse
I et opslag på Facebook fortæller Eva Andersen, hvordan hendes datter oplever at blive skældt ud, fordi hun har sin hund Kia med i butikker. Sagen er bare den, at Kia er hendes servicehund
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.