I denne uge boltrer 27 unge mennesker sig med deres hunde på Skovgaarden Lejr og Kursuscenter ved Middelfart. Her afholder DKK den årlige ungdomslejr, der er spækket masser af hundeviden, træning og tætte venskaber.
Tirsdag eftermiddag besøgte vi lejren. Her havde de unge trænet nosework med deres hunde hele formiddagen. Det var derfor nogle trætte hunde, der blev fulgt ind på værelserne, da der blev kaldt til frokost.
– Det er gået rigtig godt indtil videre. Vi er lidt trætte, fordi der altid er lidt ekstra at lave de første dage, indtil de unge lige finder på plads, fortæller formanden for DKK's Ungdomsudvalg Mikkel Saugmann Jensen, der sammen med Katrine Jeppesen og Helle Røhl er de voksne på lejren.
På grund af det hårde formiddagsprogram blev den planlagte eftermiddagsgåtur erstattet af fri leg og fremstilling af hundelegetøj.
Stemningen er god, og det er tydeligt, at de unge hygger sig med hinanden.
Herunder kan du se et lille galleri fra dagen.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.