Indrømmet: I har nogle fantastisk sjove, skøre og til tider ret mærkelige hunde. Se galleriet herunder.
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Lad os komme i den rigtige fredagsstemning med en lille fotoleg
I den nyeste udgave af Jagthunden har Flemming Østergaard skrevet et flot mindeord over fotograf Kim Henriksen, der døde 25. november. I mindeordet har han inkluderet nogle af Kim Henriksens flotte billeder. Vi har med tilladelse fra Flemming Østergaard og Kim Henriksens familie fået lov at dele mindeordet og billederne her
Nogle kigger ind, andre kigger ud. Her er både en labrador og en golden retriever, der kigger ud. Kan du spotte dem begge? Foto taget af Liv Christensen fra Ulfborg
Kig ind i denne schæfers smukke øjne. Man bliver næsten helt fortryllet. Det smukke billede er taget af Frederikke Jensen fra Årre
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
En ny fotokonkurrence skal få turisterne til at se, at Lemvig kommune er en god kommune at besøge med sin hund
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. juli
I dag har vi fået tilsendt et billede, som vi ikke kunne stå for. Årsagen er vel indlysende
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende