Resultat for valg i Dansk Kennel Klub

17-01-2011 15:17, af Anne Kristine Tollestrup
Dansk Kennel Klub har netop afholdt valg til bestyrelsen. Der skulle vælges et medlem repræsenterende ”øvrige racer”. På valg var Marie Petersen og Wilfred Olsen.
Copyright Ridehesten.com
(foto: Jørgen Bak Rasmussen/ hunden.dk)

Resultatet blev følger: Wilfred Olsen: 390 stemmer Marie Petersen: 363 stemmer Således blev Wilfred Olsen valgt ind i bestyrelsen, og Marie Petersen indtræder som 1. suppleant. Et kendt ansigt Nyvalgte Wilfred Olsen er for mange et kendt ansigt. Han har gennem mange år opdrættet islandske fårehunde samt dansk-svenske gårdhunde under kennelmærket Surtsey sammen med sin bedre halvdel Ulrikke. Desuden har han i mange år siddet i DKK’s udstillingsudvalg og har været at finde blandt de hårdtarbejdende hjælpere til Dansk Kennel Klubs udstillinger, han har siddet i DKK kreds 3’s bestyrelse i en længere årrække, ligesom han har været særdeles aktiv i specialklubregi. Wilfred var også med til at opstarte DKK’s opdrætteruddannelse, han underviser på den nye hundeholderuddannelse, er opdrætternes kennelkontakt mm! Du kan læse meget mere om Wilfred Olsens forventninger og mål til bestyrelsesarbejdet i Dansk Kennel Klub i magasinet Hunden fra december 2010. Hunden.dk ønsker Wilfred Olsen tillykke med valget. Kilde: Dansk Kennel Klub.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.