Plej din hunds sommer-hud

14-08-2016 12:10, af Tine Luther
Hvis din hund klør sig hele tiden, kan det være tegn på, at den har hudproblemer. Risikoen er større om sommeren på grund af varme og fugt.
Copyright Ridehesten.com
Hvis din hund klør sig hele tiden, kan det være tegn på, at der er noget galt, og at du bør kontakte en dyrlæge. (Modelfoto: Shutterstock)

Varme, badning og småkryb kan i løbet af sommeren skabe hudgener for hunde, og problemerne viser sig ofte i form af kløe, mindre sår eller dét, dyrlæger kalder ”hot spots”. Især allergikere med sart hud er udsatte. – Der er mange hunde, der får hot spots her om sommeren. Røde og kløende pletter kan opstå over hele kroppen på grund af en bakterieinfektion som følge af allergi eller manglende tørring efter badning. Infektionen kan hurtigt brede sig fra en lille plet til et stort område på fem til ti centimeter, fortæller dyrlæge Helle Texel fra Ceva Animal Health. Lopper og mider kan være til stor gene Hunde kan også få hot spots som følge af parasitter som eksempelvis lopper. Først og fremmest klør biddene, men både hunde kan desuden have allergi overfor de små gæster, og bare et enkelt bid kan udløse en allergisk reaktion. Og så er der skabmider, siger Helle Texel. – Skabmider findes i områder, hvor der er mange ræve. En skabmide er en boremide, der graver gange i huden. Hos hunden kan det blive meget voldsomt, og den kan miste håret, fordi den klør og bider sig selv. Forandringerne starter oftest på kanterne af ørerne og på lemmerne og breder sig herfra til resten af kroppen. Ræve dør sommetider af skab, fordi de udvikler infektioner og ikke længere kan koncentrere sig om at jage på grund af kløen. Men heldigvis kan skab behandles, når dyrlægen først har stillet diagnosen, forklarer Helle Texel. Hvad kan jeg gøre? Det er først og fremmest vigtigt at forebygge hudgener ved at skylle hunden, når den har badet, så den kommer af med saltet, og tørre den godt bagefter, så pelsen ikke er for fugtig. Desuden kan du skåne hunden for varmen ved ikke at gå en lang tur midt på dagen, men i stedet gøre det om morgenen eller vente til om aftenen. Du kan også forebygge angreb af lopper og flåter ved at bruge et kombineret loppe/flåt-middel. Hvis din hund klør sig hele tiden, kan det være tegn på, at der er noget galt, og at du bør kontakte en dyrlæge. Helle Texel giver her gode råd til, hvad du selv kan gøre, hvis din hund har fået hot spots. – Hvis din hund har fået hotspots, skal du klippe det angrebne område helt ned – gerne med en elektrisk trimmer, så du kan se det påvirkede område og den raske hud omkring. Derefter skal du desinficere med klorhexidin-shampoo. Det kan også være nødvendigt at give hunden en skærm på, så den ikke rører stedet. Området skal renses med klorhexidin dagligt efter behov, til det er blevet tørt, og der er kommet skorpe på. I nogle tilfælde kan smertestillende eller medicinsk behandling være nødvendig. Men det er meget vigtigt at huske, at man ikke må give smertestillende uden at have kontaktet en dyrlæge først. Kilde: Ceva Animal Health

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse