Pas på vovsen når der grilles

03-07-2016 16:40, af Kasper Larsson
Skønt vejret i denne tid ikke just arter sig efter sommerens forskrifter, så er det unægteligt grillsæson. Og det medfører en række ting, man som hundeejer skal være opmærksom på. For når kødet syder på grillen, er det ikke kun hos os mennesker, at tænderne løber i vand.
Copyright Ridehesten.com
Grillaftener er hyggelige, men husk at passe på hunden imens. (Modelfoto: Shutterstock)

Maden Først og fremmest skal man sørge for, at alle ingredienserne til den store grillaften er uden for hundens rækkevidde. Råt kød og specielt ikke tilberedte skaldyr kan være farlige for hunden. Desuden skal man også holde frugt og grønt væk fra vovsen. Almindeligt grilltilbehør som avocado, hvidløg, løg, druer og ferskner kan være direkte gifte de firbenede. Madrester og ben kan ligeledes være farlige for hunden. Grillen Hvad end man bruger en gas-eller kulgrill, så er der fare for forbrændinger – og det gælder også for hunden. De dejlige dufte der spreder sig fra grillen, kan være uimodståelige for sultne sjæle. Det er derfor bedst at holde hunden helt væk fra fristelserne. Drikkevarerne På hyggelige grillaftener ynder vi mennesker at skylle maden ned med en kold øl, et godt glas vin eller en sodavand. Hvad enten drikkene er alkoholiske eller ej, så skal man være varsom. Først og fremmest fordi hunde selvfølgelig ikke kan tåle alkohol i samme omfang som vi mennesker, og risikerer at blive meget syge. Men også fordi vi ofte drikker de våde varer fra dåser, glas og flasker der alle kan være til fare for vores hund, hvis snuden kommer for langt frem. Varmen Når vejret er godt, trækker vi i shorts og korte ærmer. Der er ingen, der beder os om at beholde pelsjakken på. Helt så heldig er hundene ikke, der må se sig nødsaget til at bære deres pels året rundt – og det kan godt blive meget varmt, hvis solen skinner. Vær derfor opmærksom på hunden når den befinder sig udenfor til grillarrangementet og sørg for, at den har nok at drikke. Kilde: Wideopenpets.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse